WYNIKI konkursu na tradycyjny bukiet – Rudno 2018.

Już po raz siódmy Fundacja Kobieta w Regionie oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno zorganizowało 15 sierpnia konkurs na tradycyjny bukiet na święto Matki Boskiej Zielnej w Rudnie.

Tegoroczne lato, upalne i suche, nie sprzyja roślinom i ziołom, dlatego organizatorzy z radością przyjęli fakt, że do konkursu zgłoszono prawie 70 bukietów w czterech kategoriach. Najwięcej, jak co roku, było zgłoszeń indywidualnych, a uczestnicy konkursu zjechali do Rudna nie tylko z powiatu krakowskiego, ale i chrzanowskiego, a nawet oświęcimskiego, bo główna nagroda w kategorii indywidualnej powędrowała do Przeciszowa. Na konkurs przybyło wielu mieszkańców sąsiadujących z Krzeszowicami gmin: Babic, Czernichowa, Liszek, Trzebini, Libiąża, Zabierzowa, Chrzanowa i Alwernii.

Komisja oceniająca, w składzie: Monika Dudek, etnograf, Maria Godyń, regionalistka oraz Wojciech Gałosz, botanik i przyrodnik oceniała wnikliwie bukiety, zwracając szczególną uwagę na ilość ziół w zielu, jego kompozycję (jak najbardziej naturalną), obecność ziół poświęconych Matce Boskiej Zielnej i tych rzadko spotykanych.

Wszyscy uczestnicy zamiast zwyczajowego dyplomu otrzymali płócienne woreczki, ręcznie malowane w ziołowe motywy i kwiaty, wraz z pamiątkowymi notesikami. Dzieci dodatkowo otrzymały w zestawie ceramiczną, ręcznie robioną  zawieszkę. Laureaci otrzymali malowane na desce wizerunki Matki Boskiej Zielnej, których autorką jest Irena Podolak, malarka i artystka z krakowskiego Studia Zakątek.

Wśród nagród znalazły się również ręcznie malowane lniane torby, z motywem ziołowym, wydawnictwa poświęcone ziołom oraz albumy promujące powiat krakowski, przekazane przez Starostwo Powiatowe w Krakowie i oryginalne gry “Skarby gminy Krzeszowice” wydane przez Urząd Miejski w Krzeszowicach.


Organizatorzy i członkowie komisji oceniającej bardzo dziękują wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie bukietów na konkurs oraz wspaniałe uczestnictwo w naszym wydarzeniu i biesiadzie, która trwała przez wiele godzin w pobliskim sadzie.


Specjalne i gorące podziękowania kierujemy do Rodziny Pałków, za ich życzliwość i trud podjęty przy organizacji biesiady w Sadzie oraz Sołectwu Rudno, panu sołtysowi Rafałowi Piechocie i całej Radzie Sołeckiej za wsparcie organizacji wydarzenia.

 

Wydarzenie było realizowane przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego oraz Gminy Krzeszowice.

 


WYNIKI KONKURSU

DOROŚLI GRUPY

I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich MĘTKÓW

II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Nawojowa Góra

 


DOROŚLI INDYWIDUALNIE

I miejsce: Bogusława Majcherek, Przeciszów

II miejsce ex aequo:
Wanda Woźniak, Krzeszowice
Agnieszka Fermentowicz, Tenczynek

 

III miejsce ex aequo:
Danuta Fryc, Nowa Wieś Szlachecka
Łukasz Bała, Nawojowa Góra
Janina Podgórska, Chrzanów
Teresa Kulka, Dubie
Małgorzata Dzierwa, Kamień

Wyróżnienia:
Michalina Tokarczyk, Filipowice
Katarzyna Kłeczek, Filipowice
Krystyna Tekieli, Rybna
Piotr Olszowski, Alwernia
Maria Kitka, Nawojowa Góra
Krzysztofa Knapik, Kamień
Czesław Knapik, Kamień
DZIECI

I miejsce: Izabela Bojda, Rybna

II miejsce ex aequo:
Milena Kwadrans, Regulice
Julia Kuraj, Miękinia

Wyróżnienia:
Tomasz Mirek, Nawojowa Góra
Mateusz Trzaska, Pisary
Maciej Falbierski, Rudno
Kinga Żych, Czułówek
Aleksandra Litwinek, Rudno

 


MŁODZIEŻ

I miejsce: Mateusz Leśniak, Mętków

Wyróżnienie: Andżelika Byczek, Rudno

Nagrody w konkursie zakupiono dzięki wsparciu finansowemu projektu przez Powiat Krakowski oraz Gminę Krzeszowice.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości pana Patryka Lasonia.