ZIELE Z ZIÓŁ 2019 – wyniki konkursu

Już po raz siódmy Fundacja Kobieta w Regionie oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno zorganizowało 15 sierpnia konkurs na tradycyjny bukiet na święto Matki Boskiej Zielnej w Rudnie. Tegoroczne susze niosły obawę, że bukietów w konkursie będzie mniej. Na dodatek deszczowa środa poprzedzająca Święto Matki Boskiej Zielnej mogła zniechęcić do zbierania ziół. Ale tak się nie stało! W tegorocznym konkursie do oceny zgłoszono 87 bukietów, najwięcej w kategorii osób dorosłych (54) i dzieci (28).  Pozostali uczestnicy to młodzież (czekamy na więcej zgłoszeń nastolatków) oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Wśród uczestników konkursu znaleźli się mieszkańcy powiatu krakowskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, ale i turyści z Wielkopolski, którzy spędzali wakacje w naszych okolicach.

Komisja oceniająca, w składzie: Monika Dudek, etnolog, Maria Godyń, regionalistka Wojciech Gałosz, botanik i przyrodnik oraz Jakub Majcherek, ogrodnik, oceniała wnikliwie bukiety, zwracając szczególną uwagę na ilość ziół w zielu, jego kompozycję (jak najbardziej naturalną), obecność ziół poświęconych Matce Boskiej Zielnej i tych rzadko spotykanych. W bukiecie nie powinny znajdować się rośliny trujące oraz te pod ochroną!

Wszyscy uczestnicy otrzymali doniczkę z ziołami (do wyboru lawendą, tymiankiem, macierzanką rozmarynem, szałwią, miętą), oraz płytę wydaną w ubiegłym roku przez Fundację Kobieta w Regionie “Daleko ta brat na wojnie. Zapomniane pieśni podkrakowskich wsi”. 

Wśród głównych nagród znalazły się wycinanki z motywem roślinnym, inspirowane tradycją krakowską, wykonane przez artystkę Annę Koblak z Tenczynka oraz łapacze snów, wykonane przez mistrzynię szydełkowania – Halinę Skowerę z Rudna. Organizatorzy przygotowali także wiklinowe kosze pełne ziół oraz malutkie koszyczki dla najmłodszych, wypełnione słodyczami i upominkami. 

Organizatorzy i członkowie komisji oceniającej bardzo dziękują wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie bukietów na konkurs oraz wspaniałe uczestnictwo
w naszym wydarzeniu i biesiadzie, która trwała przez wiele godzin w pobliskim sadzie.

Specjalne i gorące podziękowania organizatorzy kierują do Rodziny Pałków, za ich życzliwość i trud podjęty przy organizacji biesiady w Sadzie oraz Sołectwu Rudno i OSP Rudno za wsparcie organizacji wydarzenia.
Szczególne podziękowania kierujemy do księdza Jana Kubisia, proboszcza Parafii Tenczynek za okazaną serdeczność i wsparcie!

Konkurs w Rudnie jak co roku poprzedziły warsztaty w terenie, prowadzone wśród łąk i pól, podczas których zbierano zioła, rozpoznawano ich odmiany, mówiono o ludowej tradycji tworzenia bukietów, ale również o znaczeniu bioróżnorodności. Warsztaty prowadzili Monika Dudek oraz Wojciech Gałosz, a w tej edycji odbyły się one
w Skawinie, Rybnej i Rudnie.

Wydarzenie było realizowane przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego oraz Gminy Krzeszowice.

Fot. Andrzej Bulicz i Janina Podgórska

WYNIKI KONKURSU

 

DOROŚLI GRUPY

I miejsce ex aequo: Koło Gospodyń Wiejskich w MĘTKOWIE i Koło Gospodyń Wiejskich w ZALASIU.

II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w NAWOJOWEJ GÓRZE.

DOROŚLI INDYWIDUALNIE

I miejsce ex aequo:
Wanda Woźniak z Krzeszowic oraz Katarzyna Kłeczek z Filipowic

II miejsce: Mateusz Leśniak z Mętkowa

III miejsce ex aequo:

Małgorzata Szeliga z Mętkowa, Agnieszka Fermentowicz z Tenczynka,
Janina Podgórska z Chrzanowa, Anna Kuczara z Miękini

Wyróżnienienia:
Łukasz Bała z Nawojowej Góry, Ewa Fryc z Liszek, Zosia Wyrwik z Zalasu, Jadwiga Godyń z Krzeszowic

DZIECI

I miejsce ex aequo:
Julia Kuraj z Miękini oraz Gabriela Koźbiał z Rudna

II miejsce ex aequo:
Izabela Bojda z Rybnej, Dominika Mazur z Paczółtowic, Emilia Gaj z Tenczynka

III miejsce ex aequo:
Kinga Żych z Czułówka, Maja Kadłuczka z Tenczynka, Gabriela Rutyna z Krzeszowic

NAGRODA SPECJALNA dla 3-letniej Niny Adamczyk z Tenczynka, za samodzielne przygotowanie ziołowego bukieciku.

 

MŁODZIEŻ

I miejsce: Mateusz Byczek, Rudno

II miejsce: Tomasz Solak, Zawadka

III miejsce: Marcelina Hrycaniuk, Rudno


Nagrody w konkursie zakupiono dzięki wsparciu finansowemu projektu przez Powiat Krakowski oraz Gminę Krzeszowice.