Ziele z ziół – już za nami!

Udało się! 15 sierpnia w Rudnie, jak każdego roku, w dniu Święta Matki Boskiej Zielnej, była cudowna pogoda, kościół wypełniony po brzegi oraz niesamowity zapach ziół i kwiatów, z ponad dwustu doniczek roślin i przyniesionych na konkurs bukietów.
90 bukietów zgłoszono w tym roku do konkursu na tradycyjne ziele. Wśród nich 38 w kategorii dorośli, 36 – dzieci, 7 – młodzież i 9 – grupy dorośli.

Nagrodami były wiklinowe kosze i koszyczki, wypełnione roślinami, ziołami, kwiatami, wydawnictwami, a dla najmłodszych słodyczami i upominkami, przekazanymi przez Urząd Miejski w Krzeszowicach oraz Starostwo Powiatowe w Krakowie.

Wśród nagród znalazły się również wejściówki do Muzeum Agatów w Rudnie oraz na Zamek Tenczyn w Rudnie. Od Tenczynek – Wczoraj i dziś otrzymaliśmy oryginalne nagrody: obraz – reprodukcję starej pocztówki (powędrował do laureatki I miejsca), koszulki oraz magnesy.

Każdy z uczestników miał możliwość wybrania zioła/kwiatu, spośród wszystkich wyeksponowanych wokół ołtarza.

Oprawę mszy świętej zapewnił działający w Parafii Tenczynek Chór Cantate Anima –  Stowarzyszenie Kultury Wokalnej Tryton. Wokaliści i muzycy przygotowali dla zebranych również koncert pieśni maryjnych. Brawom nie było końca i wszyscy zgodnie orzekli, że był to ich znakomity występ, pierwszy po długiej przerwie. Wszystkim chórzystom, na czele z Edytą Skotnicką-Korbiel raz jeszcze serdecznie dziękujemy!

Podczas święcenia bukietów, została poświęcona także, odnowiona w ostatnich dniach, grota Matki Boskiej znajdująca się w Ziołowym Zakątku, obok kościoła. Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca i obejrzenia groty, która dzięki staraniom ludzi dobrej woli, w tym państwa Małgorzaty i Wojciecha Hanuszkiewiczów z Krakowa – nabrała niezwykłego wyglądu i blasku. Warto zajrzeć tam wieczorem! O nasadzenia i urodę Ziołowego Zakątka dbają z poświęceniem przez cały rok mieszkańcy Rudna.

Po ogłoszeniu wyników konkursu, organizatorzy tradycyjnie zaprosili na Biesiadę w Sadzie, w tym roku odbywającą się na terenie gościnnego Muzeum Agatów w Rudnie.

Było nam miło gościć w Rudnie pana Marcina Wójtowicza, dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Krakowie oraz pana Wacława Gregorczyka, Burmistrza Gminy Krzeszowice.

Wszystkim uczestnikom konkursu nisko się kłaniamy i dziękujemy za ich starania, włożone w przygotowanie bukietów, a wcześniej za ich uczestnictwo w warsztatach w terenie, w Tenczynku, Rybnej i Cianowicach.

Przez cały dzień panował ogromny upał, dlatego tym bardziej doceniamy tych, którzy wytrwali z nami aż do późnych godzin popołudniowych, biesiadując w sadzie i smakując specjałów, przygotowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno.

W przyszłym roku odbędzie się już dziesiąta edycja wydarzenia i postaramy się aby była wyjątkowa!

Dziękujemy za wsparcie finansowe projektu, udzielone nam przez Powiat Krakowski oraz Gmina Krzeszowice.

Naszymi partnerami w 2021 roku byli: Parafia św. Katarzyny w Tenczynku, Muzeum Agatów w Rudnie, Chór Cantate Anima, Zamek Tenczyn w Rudnie, Klub Senior+ w Krzeszowicach, KGW Cianowice, KGW Rybna, Stowarzyszenie Ogrodowe Tenczyńskie Skałki, Zdjęcia i Spacery po Rybnej – blog osobisty.