KLUB SENIOR+

PAŹDZIERNIK W KLUBIE SENIOR+

Październik rozpoczęliśmy hucznie, gdyż wspólnie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Seniora. W tym roku postanowiliśmy zaskoczyć naszych beneficjentów występem Anny Dijuk-Bujok, która wraz z krzeszowickim Teatrem Rozrywki umiliła nam sobotnie przedpołudnie lwowskimi piosenkami. 1 października w siedzibie naszego Klubu nie mogło zabraknąć życzeń dla Seniorów oraz słodkiego poczęstunku. Można śmiało stwierdzić, że Krzeszowiccy Seniorzy zasłużyli na pełne radości i uśmiechów celebrowanie ich święta. Miła atmosfera, która towarzyszyła od samego początku, pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników.
12 października wybraliśmy się do kina „Sokół” w Trzebini, na projekcję filmu „Johnny” – biografię księdza Jana Kaczkowskiego. Historia o wytrwałości, przyjaźni i o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę mocno poruszyła wszystkich obecnych.
W tym miesiącu tańce w kręgu dla naszych Seniorów poprowadziła Monika Dudek. Podczas spotkania Seniorki miały okazję poznać kilka prostych ćwiczeń na to jak panować nad swoim ciałem, nie zabrakło również
ciekawych układów choreograficznych.
Odbyły się również zajęcia z rękodzieła. W październiku pod okiem Anny Koblak przygotowaliśmy przepiękne kwiaty, wykonane w całości z liści (głównie miłorząbu) przyniesionych na zajęcia. Efekty prac naszych Seniorów były naprawdę spektakularne – doceniło je nawet Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które udostępniło w swoich mediach społecznościowych relację z naszych warsztatów.
Seniorzy z naszego Klubu, pod przewodnictwem kierownik Agnieszki Wołodko zaangażowali się w pomoc Ukraińcom mieszkającym na terenie naszego miasta. Podczas Pchlego Targu, organizowanego przez CKiS,
zaaranżowali stoisko, na którym sprzedawali książki, płyty i ubrania w dobrym stanie. Cała zebrana kwota została przeznaczona na najpotrzebniejsze rzeczy do punku pomocy, który znajduje się w starej bibliotece.

WRZESIEŃ W KLUBIE SENIOR+

Miesiąc rozpoczęliśmy na sportowo – kolejną potyczką w bule. To bardzo lubiany przez naszych Seniorów sposób spędzania wolnego czasu. Nutka rywalizacji i ruch na świeżym powietrzu, w połączeniu z miłym towarzystwem to przepis na znakomicie spędzone popołudnie.
Podczas spotkania filmowego mieliśmy okazję zobaczyć film „Broad Peak” ze znakomitą kreacją aktorską Ireneusza Czopa. Historia zmagań Macieja Berbeki z górą w Karakorum bardzo poruszyła wszystkich obecnych.
We wrześniu ponownie mieliśmy okazję zrelaksować się przy dźwiękach mis i gongów tybetańskich, na których grała dla nas Edyta Poręba. Zajęcia te dają znakomitą możliwość do wyciszenia się, wyczyszczenia głowy i
zapomnienia o codziennych problemach.
12 września nasi Seniorzy wzięli udział w sesji Rady Miejskiej Seniorów. Mieli okazję wysłuchać jakie działania dla tej grupy mieszkańców mogą być realizowane w najbliższym czasie. Mogli również wyrazić swoje opinie i
propozycje dotyczące potrzeb Seniorów w Krzeszowicach.
W tym miesiącu nie zabrakło również warsztatów rękodzieła, które poprowadziła jak zawsze Anna Koblak. Tym razem uczestnicy zajęć mieli okazję własnoręcznie pomalować ceramiczne kubki. Zabawa była przednia, a efekty pracy uczestników jak zwykle przerosły nasze oczekiwania.

SIERPIEŃ W KLUBIE SENIOR+

Sierpień upłynął nam pod znakiem spotkań realizowanych dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. W naszym Klubie gościliśmy choreografkę i tancerkę Monikę Dudek, która poprowadziła dla
naszych Seniorów tańce w kręgu, połączone z ćwiczeniami pozwalającymi na lepsze poznanie swojego ciała i kontrolę nad nim.
W magiczny świat mis i gongów tybetańskich zabrała nas Edyta Poręba. Podczas kąpieli w dźwiękach Seniorzy mieli okazję wyciszyć się, zrelaksować i poddać wibracjom, które działają kojąco na całe ciało i umysł.
W sierpniu nie zabrakło również warsztatów z rękodzieła, które jak zwykle przygotowała dla nas Anna Koblak. Tym razem nasi Seniorzy wykonali zielne obrazki wykorzystując ramki z umieszczonymi między nimi sznurkami. Każdy uczestnik mógł stworzyć swoją własną kompozycję, która po wysuszeniu będzie mogła zdobić domy i mieszkania.
Lubimy zdrową rywalizację! Dlatego spotkania z grami oraz wyjścia na kręgle cieszą się dużą sympatią wśród naszych beneficjentów. Karty, warcaby i szachy to już sprawdzony sposób na miłe spędzenie popołudnia w naszym klubie, popijając kawę lub herbatę, rozmawiając i ciesząc się towarzystwem kolegów i koleżanek.
W ostatnim czasie udało nam się zarazić naszych beneficjentów bakcylem do gry w kręgle. Obok buli stają się one drugim sportem, który chętnie uprawiają. Ruch w nieco innym wydaniu jest ciekawą alternatywą dla zajęć
gimnastycznych, które z powodzeniem realizujemy od początku projektu.

LIPIEC W KLUBIE SENIOR+

6 lipca wybraliśmy się na spacer na Nową Wieś, gdzie podziwialiśmy rośliny kwitnące przy ośrodku Vincentinium. Wzięliśmy również udział w mszy świętej zamówionej przez nas za jednego z naszych Seniorów,
którego pożegnaliśmy na początku roku.
13 lipca zorganizowaliśmy wycieczkę do Ogrodów „Kapias” w Goczałkowicach Zdrój. Pogoda jak zwykle nam dopisała i mogliśmy cieszyć się widokiem przepięknych kwiatów i krzewów. Nasi Seniorzy skorzystali również z opcji zrobienia na miejscu zakupów, więc pamiątki z wycieczki Klubu Senior+ będą cieszyć oko w przydomowych ogródkach!
20 lipca obejrzeliśmy wspólnie film „Moje wspaniałe życie” z rewelacyjną rolą Agaty Buzek. Historia Joanny, która szuka balansu między życiem rodzinnym a karierą zawodową przypadła do gustu naszym Seniorom.
27 lipca urządziliśmy rozgrywkę w bule – grę uwielbianą przez naszych Seniorów. Rywalizacja, piękne otoczenie krzeszowickich plant i mile spędzony czas w doborowym towarzystwie – nic dziwnego, że spotkania te cieszą się taką popularnością wśród naszych Beneficjentów.
Nasi Seniorzy pozostają aktywni, często wybierają się na spacery z kijkami, głównie w Tenczynku ale również w Krzeszowicach.

CZERWIEC W KLUBIE SENIOR+

Na początku czerwca zaprosiliśmy naszych Seniorów na wycieczkę do Skansenu w Wygiełzowie . Chociaż od rana padał ulewny deszcz, popołudniu, jak na nasze zamówienie, zaświeciło słońce i mogliśmy bez przeszkód zwiedzać! Aby nabrać sił upiekliśmy kiełbaski i miło spędziliśmy czas na rozmowach i jedzeniu. Następnie Monika Dudek oprowadziła nas po terenie skansenu prezentując niezwykłe chaty i sprzęty zgromadzone w
muzeum. Podczas czerwcowych spotkań nie zabrakło spacerów – puszcza Dulowska, okolice krzeszowickich Baseników, z kijkami, lub po prostu spacerkiem, poznawaliśmy najbliższą okolicę i cieszyliśmy się pięknem natury. Czerwiec nieodzownie kojarzy się z Nocą Świętojańską, również tą organizowaną w Tenczynku nad Stawem Wrońskim. Z tej okazji, podczas zajęć z rękodzieła prowadzonych przez Annę Koblak, przygotowaliśmy piękne wianki. Seniorzy przynieśli ze swoich działek i ogródków kolorowe kwiaty i trawy a następnie tworzyli z nich piękne kompozycje. 17 czerwca nasi Seniorzy wybrali się do Rudna gdzie odbywała się „Noc Kupały”. Niesamowite koncerty, pokazy walk i fireshow zrobiły ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach imprezy. W środę, 22 czerwca, reprezentacja naszego Klubu wzięła udział w Powiatowym Dniu Seniora organizowanym
przez DPS w Więckowicach. Mieliśmy okazję wystartować w w konkursie na najpiękniejszy wianek, wysłuchaliśmy występów i kosztowaliśmy wyśmienitego poczęstunku. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy świętować ten dzień razem z Seniorami z całego Powiatu Krakowskiego.
Zorganizowaliśmy również wieczorek filmowy. Klimatyzowana sala i lekki, przyjemny film okazały się idealne na upały, z którymi musieliśmy radzić sobie pod koniec miesiąca.

MAJ W KLUBIE SENIOR+

Seniorzy z naszego Klubu zostali zaproszeni do współpracy z Filmowym Centrum Badawczym, przy niezwykle ciekawym projekcie współfinansowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Założeniem projektu jest tworzenie i szerokie udostępnianie, przy użyciu aplikacji na smartfony, plików audiodeskrypcyjnych oraz dźwiękowych wersji napisów i dialogów do większości filmów fabularnych, które można obejrzeć w kinach oraz w telewizji. Ma to zwiększyć dostępność kina dla osób ze specjalnymi potrzebami i niepełnosprawnościami wzroku.
4 maja odbyło się spotkanie, podczas którego Seniorzy mieli ocenić sprawności oraz łatwości obsługi aplikacji.
Dzięki badaczkom z FCB: Marcie Materskiej-Samek, Monice Wasowicz oraz Monice Hapek, przebrnęli przez cały proces, od momentu pobrania aplikacji, aż po przetestowanie jej już podczas konkretnego seansu. Choć
nie obyło się bez problemów technicznych, uczestnicy bardzo wysoko ocenili komfort używania aplikacji i samą idee jej powstania. Ogromnie cieszymy się, że nasi Seniorzy tak chętnie wzięli udział w badaniu, a ich
zaangażowanie może przyczynić się do rozwoju nauki i technologii wspierających uczestnictwo w kulturze także przyszłych pokoleń seniorów.
11 maja zorganizowaliśmy spotkanie karciane i przy grach planszowych. Ta forma spotkań pozwala Seniorom nie tylko ćwiczyć sprawność głów ale też stanowi znakomity pretekst do spotkania się przy kawie i porozmawiania o bieżących wydarzeniach. W maju nie zabrakło również warsztatów plastycznych, które poprowadziła Anna Koblak. Tym razem wspólnie
przygotowywaliśmy zakładki do książek plecione z kolorowych włóczek. Choć zadanie to wymagało nie lada cierpliwości, wszyscy uczestnicy sprostali i tworzyli piękne, kolorowe supełki.
29 maja Seniorzy wzięli udział w Majówce w Krzeszowicach. Jak co roku nie mogło zabraknąć nas szczególnie podczas Śniadania na Trawie oraz podczas tradycyjnego poloneza tańczonego przez mieszkańców na
krzeszowickim Rynku. Bardzo cieszymy się, że Seniorzy są widoczni podczas dużych imprez organizowanych na terenie Krzeszowic. Zawsze chętni, uśmiechnięci i gotowi na nowe wyzwania.

KWIECIEŃ W KLUBIE SENIOR+

Początkiem kwietnia planowaliśmy wyjazd, który niestety uniemożliwiła nam pogoda. Ze względu na to w pierwszą środę miesiąca spotkaliśmy się w naszym Klubie na comiesięczne spotkanie przy grach planszowych i
przede wszystkim kartach. Nasi Seniorzy uwielbiają remika i tysiąca. Cieszymy się, że stworzyliśmy miejsce, w którym znajdą czas i towarzystwo do wspólnej gry. Takie popołudnia to także okazja do wspólnego wypicia
herbaty i porozmawiania o aktualnych wydarzeniach.
Przed Świętami Wielkanocnymi zorganizowaliśmy warsztaty zdobienia pisanek woskiem, które przygotowała dla nas niezawodna Anna Koblak. Uczestnicy znakomicie poradzili sobie ze zdobieniem – najpierw próbując na kartce, potem przenosząc swoje wzory na wydmuszki, które później znalazły się w kolorowych barwnikach. Tak przygotowane pisanki będą przepięknie ozdabiały koszyczki naszych Seniorów jeszcze przez długi czas.
Zgodnie z tradycją w kwietniu odbyło się spotkanie okołoświąteczne – tzw. „Jajeczko”. Tym razem na stołach znalazły się rzeczy w całości przygotowane przez naszych Seniorów. Przepyszne babki, makowce, rożki, a także sałatki, wędliny i chrzan. Smakując Wielkanocnych specjałów bardzo miło spędziliśmy to środowe popołudnie.
Pod koniec kwietnia rozpoczęliśmy sezon na bule. To bardzo popularna wśród naszych beneficjentów gra. Z wielką przyjemnością rywalizują ze sobą na świeżym powietrzu. Spotykamy się na Dzikich Plantach, gdzie
mamy już swoje stałe miejsce rozgrywek. Również nowe osoby, które dołączyły do naszego Klubu szybko łapią bakcyla i odnajdują swoją technikę i strategię gry. W naszym Klubie nie brakuje ruchu na świeżym powietrzu. Zarówno w Krzeszowicach jak i w Tenczynku nasi Seniorzy uwielbiają spacery z kijkami, wędrówki po okolicznych lasach i urokliwych zakątkach miasta.

MARZEC W KLUBIE SENIOR+

Marzec rozpoczęliśmy od udziału w ostatkowym widowisku Przygotowanym przez grupę Zdrojanki, działającą w
Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. „Babski comber” pełen tradycyjnych pieśni i poczucia humoru zrobił duże wrażenie na licznie zgromadzonych w Kopalni Talentów Seniorach.
W środę, 9 marca, gościliśmy grupę badaczek z Filmowego Centrum Badawczego: dr Martę Materska-Samek i Monikę Wasowicz, które w ramach projektu współfinansowanego z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (https://pisf.pl) opowiedziały o narzędziach wspierających uczestnictwo w kulturze filmowej. Zaprosiły nas do badania aplikacji wspierającej osoby niedowidzące i niewidzące w oglądaniu filmów poprzez
audiodeskrypcję i audionapisy (więcej: https://kinodostepne.pl/) .
W kwietniu planujemy organizację specjalnego seansu filmowego, by po projekcji podzielić się spostrzeżeniami i tym samym mieć wkład w rozwój nauki i technologii wspierających uczestnictwo w kulturze także przyszłych
pokoleń seniorów. Na wyraźną prośbę naszych Seniorów zorganizowaliśmy również wizytę w nowej siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach. Szalenie uprzejmi i kompetentni pracownicy oprowadzili nas po wszystkich salach, zaprezentowali katalogi, czytelnię, a także zorganizowali dla nas specjalny pokaz filmowy w nowej sali kinowej.
Z ogromną przyjemnością wysłuchaliśmy wszystkich informacji i na pewno będziemy wracać tam na spotkania kulturalne i po lektury.
Marcowa pogoda sprzyjała spacerom. Zarówno w Tenczynku jak
i w Krzeszowicach szukaliśmy oznak wiosny.
Miłym gościem naszych spotkań w plenerze była pochodząca z Ukrainy pani Anna, która jest zdobywczynią wielu nagród w nordic walking, a już niebawem wystąpi na Mistrzostwach Świata Seniorów w tej dyscyplinie!
Z dużą cierpliwością pokazywała naszym beneficjentom jak poprawnie spacerować z kijkami, jak przygotować sprzęt i kontrolować oddech podczas treningu.
Na zakończenie miesiąca, etnolożka Monika Dudek opowiedziała naszym Seniorom o różnorodnych tradycjach związanych z Wielkim Postem, m.in.
o półpościu, pogrzebie żuru i basów, zwyczaju wieszania na drzewach
obwarzanków i mniej znanym zwyczaju symbolicznego karania panien za nie znalezienie męża podczas karnawału. Udało nam się również namówić panią Prezes Fundacji prowadzącej nasz Klub do zaśpiewania
tradycyjnej pieśni wielkopostnej z okolic Lublina.

LUTY W KLUBIE SENIOR+

Luty rozpoczęliśmy od spotkania integracyjnego przy kawie i grach planszowych. Ten sposób spędzania czasu, szczególnie w okresie zimowym, bardzo przypadł do gustu naszym Seniorom. Miłośnicy gry w karty, szachy
oraz scrable przepadają za takimi luźnymi spotkaniami, podczas których nie brakuje okazji do rozmów, wymiany poglądów i bycia razem.
Z okazji zbliżających się Walentynek, Anna Koblak zaproponowała naszym Seniorom własnoręczne przygotowanie kosmetyczek – idealnego prezentu dla żony, przyjaciółki lub siebie samej. Pozostając w tematyce miłości i związków, podczas wieczoru filmowego obejrzeliśmy znakomity polski film
„(Nie)znajomi” – remake włoskiego oscarowego hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” z 2016 roku. Tematyka związków i nowych technologii zainteresowała obecnych i dała do myślenia nad relacjami panującymi we współczesnym świecie.
Przypadający na 24 lutego Tłusty Czwartek świętowali zarówno Seniorzy w Krzeszowicach jak i w Tenczynku. Podczas spotkań nie zabrakło tradycyjnego poczęstunku – pączków i chrustu, o które zadbała m. in. jedna z naszych Seniorek – pani Wanda, która przygotowała dla wszystkich znakomite domowe faworki. Wtorki, czwartki i piątki to w naszym Klubie nadal czas na gimnastykę. Ze względu na duże zainteresowanie i
różny stopień zaawansowania ćwiczących, stworzyliśmy cztery grupy, które pod okiem Beaty Kuźnik szlifują swoją sylwetkę, wzmacniają mięśnie i wykonują ćwiczenia oddechowe.

STYCZEŃ W KLUBIE SENIOR+

Rozpoczęliśmy kolejny rok działalności Klubu Senior+. Jak zawsze, styczeń upływał nam na dopełnianiu formalności i zbieraniu deklaracji beneficjentów. Dzięki sprawnej kontynuacji działań z ubiegłego roku mogliśmy bez problemów organizować spotkania od pierwszego dnia projektu. Na początku miesiąca zorganizowaliśmy wieczorek filmowy. Pozostając w świąteczno-noworocznej atmosferze wspólnie obejrzeliśmy najnowszą część kultowej polskiej serii „Listy do M.” Podobnie jak poprzednie części film spodobał się uczestnikom spotkania.
Zaplanowaliśmy również kolejne spotkanie przy grach planszowych i kartach. Te wieczorki to doskonała okazja, by w luźnej atmosferze spędzić razem czas. Nasi seniorzy bardzo lubią grać w remika, warcaby, scrabble i inne gry. Możliwość spotkania się w miłym gronie i nutka rywalizacji sprawiają, że wieczorki te cieszą się dużym zainteresowaniem.
W styczniu ponownie odwiedziła nas muzykoterapeutka Edyta Poręba, która przeniosła seniorów w magiczny świat mis tybetańskich i gongów. Relaksacyjne spotkanie jak zawsze przypadło do gustu naszym
podopiecznym. W styczniowym grafiku znalazł się również czas na spotkanie dotyczące naturalnych kosmetyków i dbania o
zdrowie. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele firmy DUOlife, którzy opowiedzieli m. in. o tym jak skutecznie i naturalnie dbać o zdrowie m.in: dlaczego warto pić wodę ze szklanych naczyń, jak zbudować odporność w
czasach wirusa COVID-19, na co zwracać uwagę kupując kosmetyki.
Wtorki, czwartki i piątki to w naszym Klubie nadal czas na gimnastykę. Ze względu na duże zainteresowanie i różny stopień zaawansowania ćwiczących, stworzyliśmy cztery grupy, które pod okiem Beaty Kuźnik szlifują swoją sylwetkę, wzmacniają mięśnie i wykonują ćwiczenia oddechowe. Zajęcia z gimnastyki odbywały się hybrydowo – część seniorek ćwiczyła w siedzibie Klubu, część online za pośrednictwem platformy ZOOM. Pamiętamy też o innych formach aktywnego spędzania czasu – dużą popularnością cieszą się spacery po Tenczynku i Krzeszowicach – część seniorów zabiera ze sobą kijki do nordic walking, inni spacerują, ciesząc
się piękną pogodą i miłym towarzystwem.

GRUDZIEŃ W KLUBIE SENIOR+

Grudzień w Klubie Senior+ rozpoczęliśmy od spotkania filmowego. Tematem były „Małe kobietki” Grety Gerwig, kolejna adaptacja kultowej powieści Louisy May Alcott. Przeniesiona na ekran historia sióstr March, choć znana większości seniorów, bardzo przypadła do gustu wszystkim obecnym na spotkaniu. W najnowszej wersji filmu doceniono szczególnie grę aktorską oraz kostiumy i scenografię.

Po raz kolejny udało nam się odwiedzić lokalną kręgielnie i podszkolić swoje umiejętności w tej dziedzinie. Aktywność ta spotkała się z bardzo dobrym odbiorem ze strony naszych seniorów. Połączenie ruchu, rywalizacji i dobrej zabawy to znakomity pomysł na spędzenie wolnego popołudnia. W przyszłości na pewno jeszcze tam wrócimy!

W Krzeszowicach i w Tenczynku odbyły się przedświąteczne warsztaty z Anną Koblak. Seniorzy w Tenczynku przygotowywali gwiazdy ze słomy, natomiast w Krzeszowicach stworzyli minichoinki w doniczkach. Zajęcia z rękodzieła są w naszym Klubie jednymi z ulubionych.

21 grudnia wybraliśmy się do Krakowa by zobaczyć Ogród Świateł. W tym roku bajkowe instalacje opowiadały historię Królewny Śnieżki. Jak zawsze pogoda nam sprzyjała – w dniu wyjazdu spadł śnieg, a wieczorem pojawił się delikatny mróz, który sprawił, że otoczenie było jeszcze bardziej magiczne. Miliony kolorowych lampek i bajkowych figurek zrobiły ogromne wrażenie na wszystkich obecnych.

Po roku przerwy postanowiliśmy powrócić do organizacji spotkania świątecznego. Od zawsze „opłatki” i „jajeczka” były wyjątkowo ważne dla naszych beneficjentów. Składanie życzeń, drobny poczęstunek i kolędowanie – to elementy, których nie mogło zabraknąć
i tym razem. Nasze spotkanie uświetnił występ kapeli Dudek Lewicki, która przygotowała dla nas wyjątkowy program pastorałek
i kolęd, zarówno tych znanych jak i jeszcze nie słyszanych przez naszych seniorów. Gośćmi na naszym opłatku byli m. in. zastępca burmistrza Adam Godyń, oraz dyrektor Aneta Solarz oraz Katarzyna Szymczycha z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Ogromnie cieszymy się, że spełniając wszystkie obostrzenia sanitarne mogliśmy powrócić do naszej świątecznej tradycji.


Pozostając w klimacie świąt przygotowaliśmy film z kolejną częścią opowieści jednej z naszych seniorek – pani Stasi, o tradycjach bożonarodzeniowych z dawnych lat. Film ten umieszczony został na naszym Facebooku, podobnie jak część dotycząca Wielkanocy spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony naszych seniorów. Możliwość posłuchania opowieści o tradycjach, które sami pielęgnowali pozwoliła powrócić wspomnieniami do dawnych czasów.

Na koniec roku przygotowaliśmy dla naszych seniorów spotkanie z muzykoterapią. Edyta Poręba zabrała nas w magiczny świat gongów i mis tybetańskich, które działają kojąco na cały organizm. Na zakończenie tego trudnego roku wszyscy potrzebowaliśmy momentu wyciszenia, relaksu i odprężenia.LISTOPAD W KLUBIE SENIOR+

Listopad w Klubie Senior+ w Krzeszowicach upłynął pod znakiem spotkań ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny. Dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krzeszowicach mogliśmy zaprosić na spotkania lekarzy, którzy wprowadzili naszych seniorów w tematykę profilaktyki różnych chorób, dbania o zdrowie. Każdorazowo mieliśmy również możliwość indywidualnych konsultacji, zadawania nurtujących pytań i zgłębiania wiedzy z dziedziny, z którą być może mamy szczególny problem. Podczas całego miesiąca nasz Klub odwiedzili: podolog, dietetyk, ratownik medyczny, laryngolog (dodatkowo każdy senior mógł skorzystać z przesiewowego badania słuchu), oraz kardiolog. Spotkania o tematyce zdrowotnej spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony naszych seniorów.

Podczas listopadowych warsztatów z Anną Koblak seniorzy przygotowywali papierowe zazdrostki do okien. Papierowe cuda stworzone jedynie za pomocą nożyczek przyozdobią ich mieszkania, a wykonanie ich było dużą frajdą, ale też ćwiczeniem cierpliwości i precyzji.

„Bo we mnie jest seks” – filmową historię słynnej gwiazdy lat 60-tych i 70-tych Kaliny Jędrusik mieliśmy okazję zobaczyć w kinie „Sokół” w Trzebini. Jedna z największych piosenkarek pokolenia naszych seniorów bez wątpienia miała niezwykle ciekawy życiorys, który został przedstawiony na ekranie w bardzo zabawny sposób, okraszony znakomitymi aranżacjami muzycznymi.

Jesienne popołudnia sprzyjają spędzaniu czasu w domowym zaciszu przy ciepłych napojach. Postanowiliśmy wykorzystać to
i zorganizować kolejne spotkanie przy grach planszowych. Dodatkową atrakcją była pyszna zimowa herbata z pomarańczą
i imbirem, nie tylko znakomita w smaku ale i bardzo zdrowa. Seniorzy bardzo doceniają możliwość spotkania się ze sobą, spędzania wspólnie czasu, po prostu bycia razem.

Wtorki, czwartki i piątki to w naszym Klubie czas na gimnastykę. Ze względu na duże zainteresowanie i różny stopień zaawansowania ćwiczących, stworzyliśmy cztery grupy, które pod okiem Beaty Kuźnik szlifują swoją sylwetkę, wzmacniają mięśnie i wykonują ćwiczenia oddechowe. Zajęcia z gimnastyki odbywały się hybrydowo – część seniorek ćwiczyła
w siedzibie Klubu, część online za pośrednictwem platformy ZOOM.

Pamiętamy też o innych formach aktywnego spędzania czasu – dużą popularnością cieszą się spacery po Tenczynku
i Krzeszowicach – część seniorów zabiera ze sobą kijki do nordic walking, inni spacerują, ciesząc się piękną pogodą i miłym towarzystwem. Seniorki z Tenczynka kontynuują wyjazdy na aqua areobik w Trzebini.

Na Facebookowym profilu Klubu nadal na bieżąco zamieszczane są informacje, które mogą się przydać osobom 60+ –
dotyczące szczepień, ostrzegające przed oszustami, ciekawe informacje ze świata kultury i wiele innych wiadomości, które mogą uprzyjemnić czas.

PAŹDZIERNIK W KLUBIE SENIOR+

Na początku października nasi Seniorzy wybrali się do kina „Sokół” w Trzebini gdzie zobaczyli film „Najmro – kocha, kradnie, szanuje” – komedię akcji inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego celebryty półświatka, który ośmieszał władze PRL wymykając się 29 razy organom ścigania. Film bardzo przypadł do gustu wszystkim obecnym podczas wyjazdu.

13 października nasz Klub odwiedziła pani Żaneta Laskowska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Opowiedziała naszym Seniorom o tym jakie możliwości wsparcia może zaoferować im miejscowy ośrodek – rodzaje świadczeń i progi finansowania. Uczestnicy mogli zadawać pytania, by zorientować się gdzie szukać pomocy w przypadku konkretnych wydarzeń.

15 października nasi Seniorzy bawili się w Krakowie! Razem z Seniorami z CAS „Aktywni Seniorzy Razem” wzięli udział w spotkaniu „POGODNA JESIEŃ – SPOTKANIE INTEGRACYJNE 60+!” w Pałacu Potockich na krakowskim Rynku. Podczas spotkania mogli wysłuchać wykładu o właściwościach ziół, wymienić się dobrymi praktykami, pomysłami na zajęcia, ćwiczenia gimnastyczne itp. Były też wspólne tańce i śpiewy – to był wspaniały dzień!

20 października podczas zajęć z rękodzieła prowadzonych przez Annę Koblak przygotowywaliśmy jesiennie wieńce z szyszek i suszonych roślin, które ozdobią ich domy i mieszkania. Będą one również znakomitą ozdobą na groby przed zbliżającym się świętem zmarłych.

27 października, dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy społecznej rozpoczęliśmy cykl spotkań ze lekarzami specjalistami. Na pierwszym z nich gościliśmy lek. Med. Bogusława Rudla – angiologa i chirurga naczyniowego, który opowiedział naszym seniorom o profilaktyce i przyczynach chorób żył i tętnic. Poza częścią wykładową nie zabrakło również czasu na pytania i indywidualne konsultacje z panem doktorem.

Wtorki, czwartki i piątki to w naszym Klubie czas na gimnastykę. Ze względu na duże zainteresowanie i różny stopień zaawansowania ćwiczących, stworzyliśmy cztery grupy, które pod okiem Beaty Kuźnik szlifują swoją sylwetkę, wzmacniają mięśnie i wykonują ćwiczenia oddechowe. Zajęcia z gimnastyki odbywały się hybrydowo – część seniorek ćwiczyła w siedzibie Klubu, część online za pośrednictwem platformy ZOOM.

Pamiętamy też o innych formach aktywnego spędzania czasu – dużą popularnością cieszą się spacery po Tenczynku i Krzeszowicach – część seniorów zabiera ze sobą kijki do nordic walking, inni spacerują, ciesząc się piękną pogodą i miłym towarzystwem. Seniorki z Tenczynka kontynuują wyjazdy na aqua areobik w Trzebini.

Na Facebookowym profilu Klubu nadal na bieżąco zamieszczane są informacje, które mogą się przydać osobom 60+ – dotyczące szczepień, ostrzegające przed oszustami, ciekawe informacje ze świata kultury i wiele innych wiadomości, które mogą uprzyjemnić czas.

WRZESIEŃ W KLUBIE SENIOR+

Wrzesień rozpoczęliśmy od spotkania filmowego. Tym razem postawiliśmy na komedię opowiadającą o skomplikowanych relacjach pomiędzy dziećmi a rodzicami. Wspólna podróż ojca i dorosłej córki, różnica pokoleń, dobra gra aktorska i zabawna fabuła – idealny lekki film na jesienne popołudnie.

Wykorzystując piękną pogodę, która towarzyszyła nam na początku miesiąca wybraliśmy się do Paczółtowic, gdzie na pieczonych ziemniakach gościli nas pani Halina i Pan Zbyszek. W tym dniu towarzyszyli nam również Seniorzy z Centrum Aktywności Seniora z Krakowa. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, z pysznym jedzeniem, śpiewem i rozmowami. Wspólnie przygotowaliśmy pieczone, a o pozostały poczęstunek zadbały nasze Seniorki, przywożąc ze sobą znakomite ciasta i przekąski.

15 września odbyły się kolejne warsztaty rękodzieła prowadzone przez Annę Koblak. Tym razem wykonywaliśmy eko-woreczki na warzywa. Do ich wykonania użyliśmy starych firanek. Mamy nadzieję, że własnoręcznie przygotowane worki będą dobrze służyły naszym seniorom a używanie ich sprawi im satysfakcję.

Popołudnie 22 września spędziliśmy grając w karty, warcaby i planszówki! Jesień to idealny czas na taką rozrywkę – na pewno jeszcze to powtórzymy.

29 września gościem w naszym Klubie był pan Zbigniew Durczok, który opowiedział o swojej wyprawie do Korei Północnej. Seniorzy z wielką uwagą słuchali opowieści o kraju, do którego dostęp jest nadal mocno ograniczony. Ciekawostki dotyczące mieszkańców, ich pasji, pracy, polityki i życia codziennego w tym azjatyckim kraju przedstawione zostały w sposób arcyciekawy. Całość prezentacji dopełniały przepiękne zdjęcia, które pomogły nam przenieść się na chwilę do kraju Kimów. Po zakończeniu prezentacji pan Zbyszek z cierpliwością odpowiadał na pytania dotyczące życia w Korei, zwyczajów i zakazów, z którymi możemy się tam spotkać.

Wtorki, środy i czwartki to w naszym Klubie czas na gimnastykę. Ze względu na duże zainteresowanie i różny stopień zaawansowania ćwiczących, stworzyliśmy cztery grupy, które pod okiem Beaty Kuźnik szlifują swoją sylwetkę, wzmacniają mięśnie i wykonują ćwiczenia oddechowe. Zajęcia z gimnastyki odbywały się hybrydowo – część seniorek ćwiczyła w siedzibie Klubu, część online za pośrednictwem platformy ZOOM.

Pamiętamy też o innych formach aktywnego spędzania czasu – dużą popularnością cieszą się spacery po Tenczynku i Krzeszowicach – część seniorów zabiera ze sobą kijki do nordic walking, inni spacerują, ciesząc się piękną pogodą i miłym towarzystwem. Seniorki z Tenczynka kontynuują wyjazdy na aqua areobik w Trzebini.

SIERPIEŃ W KLUBIE SENIOR+

Sierpień upłynął w Klubie Senior+ niezwykle szybko i aktywnie.
Nasi seniorzy z dużą przyjemnością brali udział w wydarzeniach organizowanych na terenie naszej gminy.
6 sierpnia uczestniczyli w koncercie grupy Sarha Crewe. Koncert z cyklu „Muzyczna Fontanna” z powodu złych warunków atmosferycznych odbył się wyjątkowo nie na Rynku, a w Kopalni Talentów. Muzyka na żywo wykonywana przez młodych artystów bardzo przypadła do gustu wszystkim obecnym.
8 sierpnia na krzeszowickim rynku odbyła się impreza dedykowana starszemu pokoleniu. Podczas „Niedzieli dla Seniora” była możliwość skorzystania z porad lekarskich, zaszczepienia się oraz spisania się w Narodowym Spisie Powszechnym.
Atrakcją wieczoru był koncert „Śpiewające Fortepiany”, podczas którego wystąpili znakomici Janusz Majewski i Janusz Tylman.
Kolejną imprezą, w której wzięliśmy aktywny udział było „Ziele z ziół” w Rudnie–piękna msza w urokliwej kaplicy a następnie biesiada w sadzie, podczas której serwowano znakomite przekąski. Ogromne wrażenie zrobił na nas ogrom ziół i roślin, którymi udekorowano kaplicę. Chociaż w tym roku nie wzięliśmy udziału w konkursie najpiękniejszy bukiet,
z przyjemnością oglądaliśmy propozycje zgłoszone przez innych uczestników imprezy.
Jak co miesiąc odbyły się zajęcia z rękodzieła prowadzone przez Annę Koblak. Spotkania z rękodziełem cieszą się dużą popularnością wśród naszych seniorów. W tym miesiącu przygotowaliśmy wspólnie obręcze na serwetki, które przydadzą się podczas dekorowania stołu dla gości.
W Tenczynku kontynuujemy spotkania ze śpiewem – raz w miesiącu seniorki spotykają się by wspólnie uczyć się piosenek i przyśpiewek, które pochodzą z naszego regionu i nie tylko.
Wtorki, czwartki i piątki to w naszym Klubie czas na gimnastykę. Ze względu na duże zainteresowanie i różny stopień zaawansowania ćwiczących, stworzyliśmy cztery grupy, które pod okiem Beaty Kuźnik szlifują swoją sylwetkę, wzmacniają mięśnie i wykonują ćwiczenia oddechowe. Zajęcia z gimnastyki odbywały się hybrydowo – część seniorek ćwiczyła w siedzibie Klubu, część online za pośrednictwem platformy ZOOM.
Pamiętamy też o innych formach aktywnego spędzania czasu – dużą popularnością cieszą się spacery po Tenczynku i Krzeszowicach – część seniorów zabiera ze sobą kijki do nordic walking, inni spacerują, ciesząc się piękną pogodą i miłym towarzystwem.
20 sierpnia zabraliśmy naszych seniorów do krakowskiego ZOO. Jak się okazało trafiliśmy w dziesiątkę, przywołując miłe wspomnienia z dawnych lat. Piękna pogoda, egzotyczne zwierzęta i spacer na świeżym powietrzu były doskonałym sposobem na miłe spędzenie piątkowego popołudnia.
W zastępstwie jednej z gimnastyk, która nie mogła odbyć się zgodnie z harmonogramem, zapewniliśmy naszym seniorom niecodzienną rozrywkę – aktywność fizyczną w nieco innej formie. Wizyta w miejscowej kręgielni bardzo ucieszyła seniorów, część z nich złapało nawet bakcyla do dalszej gry i na pewno jeszcze nie raz powrócimy w to miejsce.
Od sierpnia Seniorzy z Tenczynka rozpoczynają zajęcia na trzebińskim basenie. W ostatnie poniedziałki każdego miesiąca wynajęty przez nas bus zawozi je na aqua aerobik. Wrażenia po pierwszej lekcji są bardzo pozytywne, mamy nadzieję, że zostanie tak do końca.
Na Facebookowym profilu Klubu nadal na bieżąco zamieszczane są informacje, które mogą się przydać osobom 60+ – dotyczące szczepień, ostrzegające przed oszustami, ciekawe informacje ze świata kultury i wiele innych wiadomości.

Lipiec w Klubie Senior+

2 lipca nasi seniorzy wzięli udział w pierwszej w tym roku Muzycznej Fontannie organizowanej przez Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. Na scenie zaprezentował się Ola Nowak Band. Podczas koncertu usłyszeliśmy klasyki muzyki blues, jazz oraz country oraz autorskie utwory zespołu. Piękna pogoda, znakomita muzyka i klimat krzeszowickiego rynku to recepta na miło spędzony piątkowy wieczór.
Dwukrotnie zorganizowaliśmy zajęcia z Anną Koblak. Spotkania z rękodziełem cieszą się dużą popularnością wśród naszych seniorów. W tym miesiącu przygotowaliśmy wspólnie papierowe torebki na prezenty – kolorowe, eleganckie i proste do wykonania opakowania, których przygotowanie sprawiło nam wiele radości. Podczas drugiego spotkania nauczyliśmy się jak w efektowny sposób przygotować serwetki podczas nakrywania stołu. Panie domu chętnie wzięły udział w zajęciach by w przyszłości móc zaprezentować zdobyte umiejętności przed zaproszonymi gośćmi.
W Tenczynku rozpoczęliśmy także spotkania ze śpiewem – raz w miesiącu seniorki spotykają się by wspólnie uczyć się piosenek i przyśpiewek, które pochodzą z naszego regionu i nie tylko.
Podczas spotkania filmowego omawialiśmy film „Late night” opowiadający historię dziennikarki, która próbuje uratować swój program zatrudniając młodą hinduskę. Poruszyliśmy przy tej okazji kwestię różnic pokoleniowych i kulturowych, które mogą ułatwić lub utrudnić współpracę.
Wtorki, środy i czwartki to w naszym Klubie czas na gimnastykę. Ze względu na duże zainteresowanie i różny stopień zaawansowania ćwiczących, stworzyliśmy cztery grupy, które pod okiem Beaty Kuźnik szlifują swoją sylwetkę, wzmacniają mięśnie i wykonują ćwiczenia oddechowe. Zajęcia z gimnastyki odbywały się hybrydowo – część seniorek ćwiczyła w siedzibie Klubu, część online za pośrednictwem platformy ZOOM.
Pamiętamy też o innych formach aktywnego spędzania czasu – dużą popularnością cieszą się spacery po Tenczynku i Krzeszowicach – część seniorów zabiera ze sobą kijki do nordic walking, inni spacerują, ciesząc się piękną pogodą i miłym towarzystwem.
Na Facebookowym profilu Klubu nadal na bieżąco zamieszczane są informacje, które mogą się przydać osobom 60+ – dotyczące szczepień, ostrzegające przed oszustami, ciekawe informacje ze świata kultury i wiele innych wiadomości, które mogą uprzyjemnić czas.

Czerwiec w Klubie Senior+

W czerwcu powróciliśmy do zajęć organizowanych stacjonarnie. Spotkania odbywają się 5 razy w tygodniu. Wtorki, środy i piątki to czas na gimnastykę. Ze względu na duże zainteresowanie i różny stopień zaawansowania ćwiczących, stworzyliśmy cztery grupy, które pod okiem Beaty Kuźnik szlifują swoją sylwetkę, wzmacniają mięśnie i wykonują ćwiczenia oddechowe. Zajęcia z gimnastyki odbywały się hybrydowo – część seniorek ćwiczyła w siedzibie Klubu, część online za pośrednictwem platformy ZOOM.

W tym miesiącu postawiliśmy głównie na zajęcia na świeżym powietrzu. Wróciliśmy do gry w bule – tak lubianej i chętnie trenowanej przez naszych Seniorów. Wybraliśmy się również na spacer po krzeszowickich parkach, by omówić plany Klubu na kolejne tygodnie.

Znów podróżujemy po naszej gminie. W czerwcu odwiedziliśmy Dębnik, gdzie osobiście ugościła nas pani sołtys Helena Cekiera, oraz Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej.

Na prośbę seniorów powróciliśmy do organizacji wieczorków filmowych. Podczas spotkań online ten rodzaj aktywności nieco zanikł, ale już nadrabiamy zaległości, omawiając m.in. gorące oscarowe tytuły takie jak znakomity „Ojciec” z Anthonym Hopkinsem.

12 czerwca wzięliśmy udział w koncercie Kapeli Dudek Lewicki w Rudnie. Koncert był jedną z atrakcji
w ramach I Międzynarodowych Mistrzostw w poszukiwaniu agatów o tytuł „Agatowego Króla”, organizowanego przez tamtejsze Muzeum Agatów.

18 czerwca podczas Nocy Kupały na Zamku Tenczyn w Rudnie mieliśmy okazję obejrzeć niezwykłe występy. Na scenie wystąpili Monika Biderman Pres i Piotr Karzełek, czyli Duo Performance. W dwóch odsłonach – tajemniczej i spokojnej oraz szalonej i dzikiej, zaprezentowały również kobiety z Zespołu Tańców Świata Zdrojanie. Na dziecińcu zamkowym mogliśmy podziwiać również pokazy średniowiecznych grup rekonstrukcyjnych oraz teatr ognia.


Nazajutrz, 19 czerwca, tradycyjnie już wzięliśmy udział w jubileuszowej X Nocy Świętojańskiej nad Stawem Wrońskim w Tenczynku. Koncerty na mostku, teatr ognia i magiczny występ do melodii z filmu „Stara baśń” zrobiły na wszystkich obecnych ogromne wrażenie.

Na Facebookowym profilu Klubu nadal na bieżąco zamieszczane są informacje, które mogą się przydać osobom 60+ – dotyczące szczepień, ostrzegające przed oszustami, ciekawe informacje ze świata kultury i wiele innych wiadomości, które mogą uprzyjemnić czas.

Klub Senior+ w Krzeszowicach – działamy online

Ze względu na konieczność zawieszenia działalności naszego Klubu, część aktywności przeniosła się do sieci. Serdecznie zapraszamy na naszego Facebooka, gdzie na bieżąco informujemy o naszych działaniach.

Polecamy też zaglądnąć na naszą playlistę – Klub Senior+ online, gdzie znajdziecie m. in. filmy z warsztatami rękodzieła. Link dostępny TUTAJ 

Życzenia Wielkanocne

Dla wszystkich Seniorów z Klubu Senior+, dla naszych przyjaciół, wolontariuszy, dla ludzi dobrej woli – najlepsze życzenia od prezeski Moniki i kadry Klubu – Agnieszki i Agi 🙂


Drożdżowy baran z Paczółtowic

W ramach naszego cyklu wielkanocnego udaliśmy się do Paczółtowic, gdzie pani Halina opowiedziała nam o świątecznych wypiekach i zaprezentowała jak wykonać wielkanocnego barana drożdowego. Zapraszamy do oglądania! 🙂 

Wielkanocny baran


Wielkanoc u Seniorów

Wielkanoc tuż, tuż, a my – nie mogąc spotykać się w siedzibie Klubu – postanowiliśmy odwiedzać naszych Seniorów z kamerą.
Na pierwszym spotkaniu czasy dzieciństwa i ówczesnych świąt wspomina pani Stasia, a towarzyszy jej Agnieszka Wołodko, kierowniczka Klubu Senior+ w Krzeszowicach.
 

Wyjątkowe życzenia na Dzień Kobiet

Nie jest tajemnicą, że w naszym Klubie uwielbiamy celebrować wspólnie święta i uroczystości. Tradycja ta świetnie ma się również w czasie zajęć prowadzonych jedynie online!
Zobaczcie jaką niespodziankę dla naszych Pań przygotował Pan Włodek – jeden z naszych Seniorów.

Życzenia na Dzień Kobiet


Klub Senior+ w Krzeszowicach w czasie pandemii

Amicus certus in re incerta cernitur

(Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnej sytuacji).

Cyceron

Jeszcze w grudniu 2020 Fundacja Kobieta w Regionie po raz kolejny wygrała konkurs na prowadzenie Klubu Senior+ w Krzeszowicach.

Rozpoczęcie kolejnego roku działalności okazało się nietypowe, ze względu na zawieszenie działalności stacjonarnej tego typu placówek w związku z pandemią COVID-19.

Na szczęście doświadczenia z ubiegłego roku pozwalają organizować czas krzeszowickim Seniorom poprzez zajęcia online.

Jedną z najpopularniejszych aktywności naszych Seniorów w czasie pandemii, są ćwiczenia gimnastyczne pod okiem Beaty Kuźnik, która na platformie Zoom łączy się z chętnymi dwa razy w tygodniu. Jest to ważne, gdyż gimnastyka pozwala zachować dobrą kondycję, a ustalona godzina i ćwiczenia przed kamerką pomagają zmotywować się i systematycznie brać udział w zajęciach. Umiejętność korzystania z multimediów, którą nasi podopieczni nabyli w ubiegłych latach, przydaje się do tego jak znalazł.

Dzięki możliwościom jakie daje nam internet, mogliśmy zorganizować spotkania tematyczne, m.in. bardzo wartościową rozmowę z doktor Izabelą Kiełbalską, ze Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, która mówiła o konsekwencjach lekceważenia koronawirusa i odpowiadała na pytania i wątpliwości, dotyczące szczepień dla seniorów.

Nowa rzeczywistość w Klubie Senior + to także zajęcia plastyczne online – w formie filmików, przygotowywanych przez Annę Koblak. Co najmniej raz w miesiącu prowadząca przygotowuje tutorial, dzięki któremu seniorzy mogą samodzielnie wykonać w domu laleczkę-motankę czy walentynkowy prezent dla swoich najbliższych.

Nowym, bardzo trafionym sposobem na uaktywnienie członków Klubu okazało się nagranie filmu, w którym jedna z naszych seniorek prezentuje jak wykonać ostatkowe pączki – tradycyjne i pyszne.

Film ten spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony seniorów, z pewnością będziemy kontynuować ten projekt w kolejnych miesiącach.

Na facebookowym profilu Klubu na bieżąco zamieszczane są informacje, które mogą się przydać osobom 60+ – dotyczące szczepień, ostrzegające przed oszustami, ciekawe informacje ze świata kultury i wiele innych wiadomości, które mogą uprzyjemnić czas.

Niestety, pandemia i związane z nią ograniczenia, nie pozwalają póki co na spotkania w siedzibie Klubu, jednak w myśl powiedzenia jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma, animatorzy dbają o to, by krzeszowiccy Seniorzy mieli możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu, oraz pomoc i wsparcie w czasie pandemii.

To, co jest najważniejsze, to trwające więzi uczestników i tych, którzy Klub tworzą. Telefoniczne rozmowy, komentarze pod wpisami internetowymi czy zamieszczanymi zdjęciami na kontach społecznościowych, ciepłe słowa, spacery, wzajemna troska… Cyceron, którego cytat rozpoczął ten tekst, miał chyba rację twierdząc, że niepewne czasy są wyzwaniem dla przyjaźni pomimo, że żył przed naszą erą i o rzeczywistości, która dziś nas otacza, zapewne nie śnił.

Miejmy nadzieję, że ta forma działalności Klubu będzie się sprawdzać tak długo, jak długo będą trwały ograniczenia dotyczące funkcjonowania takich placówek w realu, a kiedy tylko przepisy na to pozwolą, wszyscy spotkamy się, czego życzymy naszym kochanym uczestnikom i sobie.

 


Nadal działamy!

Z radością informujemy, że Fundacja „Kobieta w Regionie”
po raz kolejny wygrała konkurs na prowadzenie Klubu Senior+ w Krzeszowicach!
Mamy ogromną nadzieję, że w 2021 będziemy mogli spotykać się już nie tylko zdalnie, ale również w naszym Klubie!
 

Kolędujemy na koniec roku!

Na zakończenie 2020 roku, muzykujący przyjaciele Klubu Senior+ w Krzeszowicach nagrali kolędy i pastorałki, by wspólnie z seniorami spotkać się w sylwestrowy wieczór i pośpiewać.
Każdy mógł otworzyć przygotowany wcześniej śpiewnik i wsłuchać się w słowa i dźwięki pięknej muzyki, zaaranżowanej przez Mariana Lewickiego, Jerzego Suruło i Ireneusza Młynarczyka. Wieczór poprowadziła Monika Dudek.
ŚPIEWNIK DO POBRANIA TUTAJ


Świąteczne niespodzianki

Sianko, pierniczki, opłatek, długopis, świąteczne kartki i list z podziękowaniami i życzeniami od animatorek Klubu Senior+.
Do tego kalendarz z dwunastoma zdjęciami obrazującymi radosne chwile z naszych spotkań, aktywności, wycieczek.
Obowiązkowo mini płyn do dezynfekcji i najważniejsze informacje na czas pandemii.
Takie symboliczne upominki w prostej torbie z logo Klubu dystrybuowaliśmy dziś wśród naszych ukochanych Seniorów.
Mamy nadzieję, że ten symboliczny gest pozwoli nam na utrzymanie relacji, wzajemną, nieprzerwaną integrację i okazję do wspomnień i wymiany dobrej myśli.
Może się czasem wydawać, że świat kompletnie stanął na głowie, ale my JESTEŚMY, pamiętamy o tym, co najważniejsze – dobrym słowie, obecności, uważności na innych.
Pamiętajcie i Wy o tym, że możecie liczyć na animatorki Klubu, na kobiety z

Fundacja „Kobieta w Regionie” a przede wszystkim na siebie samych!
Wiemy dobrze, że sobie pomagacie i troszczycie się o siebie. I za to także Wam dziękujemy!
 

Klub Senior+ w Krzeszowicach – działamy online

Ze względu na konieczność zawieszenia działalności naszego Klubu, część aktywności przeniosła się do sieci. Serdecznie zapraszamy na naszego Facebooka, gdzie na bieżąco informujemy o naszych działaniach.

Polecamy też zaglądnąć na naszą playlistę – Klub Senior+ online, gdzie znajdziecie m. in. filmy z warsztatami rękodzieła. Link dostępny TUTAJ 


 Świętujemy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Datę 1 czerwca zna każdy, bo przecież dzieci – nadzieja i przyszłość każdego narodu, są pod szczególną opieką dorosłych. A kto słyszał o dacie 1 października? No właśnie… Klub Senior Plus w Krzeszowicach, prowadzony przez Fundację Kobieta w Regionie, bardzo chce, aby pierwszy dzień października był powszechnie znany i uroczyście obchodzony.

W 1990 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło go Międzynarodowym Dniem Osób Starszych, lecz niestety, nie wszędzie składa się życzenia tym, którzy go świętują. W Krzeszowicach jest i już zawsze będzie, inaczej. Dlatego też w czwartek, pierwszego października, na krzeszowickim Rynku pomimo lekkiego deszczu, spotkali się lokalni Seniorzy, do których życzenia skierowali: kierownik Klubu Senior Plus Agnieszka Wołodko, Burmistrz Adam Godyń, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Statutów, Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Miejskiej Leszek Kramarz oraz  Helena Latawiec – Przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów. Uroczystość zaszczycił również swą obecnością Komendant Straży Miejskiej Janusz Mitka.

Wszyscy życzyli Seniorom nie tylko dobrego zdrowia, które jest potrzebne szczególnie teraz, w dobie zagrożenia epidemicznego, ale również tego, by mieli marzenia i realizowali je, a ich „jesień życia” była kolorowa i pełna przygód. Po życzeniach 50 kolorowych balonów uniosło się nad Rynkiem na znak radości, symbolizując jednocześnie unoszące się marzenia naszych Seniorów.

Wszyscy zgromadzeni otrzymali pierniki – serduszka z okolicznościowym napisem oraz logo Klubu, a spotkanie przebiegało przy akompaniamencie radosnych piosenek granych na żywo na akordeonie przez Ireneusza Młynarczyka. Oczywiście nie zabrakło piosenki STO LAT, która została odśpiewana na cześć wszystkich Seniorów.


Wrzesień w Klubie Senior+

2 września zakończyliśmy udział w projekcie „Jak dbać o serce” organizowanym przez Fundację Aktywnej Edukacji. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego. Program obejmował cykl 4 spotkań, a każde z nich podzielone było na część teoretyczną oraz praktyczną. Zajęcia poprowadził dr nauk biol. Andrzej Fiertak.

We wrześniu odbyła się kolejna edycja „Narodowego Czytania”, nasi Seniorzy włączyli się w akcję – Panie Alicja, Krysia i Wanda oraz kierownik naszego Klubu Agnieszka Wołodko, przeczytały dla nas II scenę “Balladyny” Juliusza Słowackiego.

W sobotę 12 września wybraliśmy się na Śląsk. Niewiele osób wie, że nieco ponad godzinę drogi od Krzeszowic znajduje się przepiękny kompleks parkowo-pałacowy w Pławniowicach. Zwiedziliśmy tam przepiękne, wykończone drewnem pokoje, salę koncertową i biblioteki. Jednak największe wrażenie zrobił na wszystkich wygląd zewnętrzny budynku, przypominający bajkowy zamek. Dookoła niego rozciąga się zadbany park, a kilkadziesiąt metrów dalej Jezioro Pławniowice, które również warto zobaczyć będąc w tych okolicach. Cieszymy się, że po ponad pięciu latach działalności i tak wielu wycieczkach, udało nam się zaskoczyć naszych Seniorów czymś nowym i zabrać ich w tak piękne miejsce o którym wcześniej nie słyszeli.

18 września Anna Koblak poprowadziła dla naszych Seniorów warsztaty tworzenia laleczek-ziarnuszek. Efekty ich pracy można zobaczyć na naszym Facebooku, a także na Facebooku Ministerstwa Rodziny, Pracy I Polityki Społecznej.

Miesiąc zakończyliśmy spotkaniem filmowym, podczas którego wspólnie obejrzeliśmy film “Szefowa” z Melissą McCarthy I Kristen Bell.


Sierpień w Klubie Senior+

5,12 i 26 sierpnia nasi seniorzy wzięli udział w cyklu szkoleń „Jak dbać o serce” organizowanych przez Fundację Aktywnej Edukacji. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego.

Program obejmuje cykl 4 spotkań (ostatnie odbędzie się we wrześniu) a każde z nich podzielone jest na część teoretyczną oraz praktyczną. Część teoretyczna pozwoliła Seniorom poznać podstawowe zagadnienia związane z chorobami układu krążenia, zdrowego odżywiania i profilaktyki chorób serca, natomiast część praktyczna obejmowała m.in. pomiar ciśnienia krwi, obliczanie BMI, wykonywanie ćwiczeń fizycznych, techniki relaksacyjne oraz pomiar tętna. Zajęcia poprowadził dr nauk biol. Andrzej Fiertak. Seniorzy byli bardzo zadowoleni z udziału w projekcie, pomimo tego, że mogłoby się wydawać, że o chorobach serca wiemy wszystko, okazało się, że ze spotkań wynieśli wiele nowych, pożytecznych informacji. Teraz pozostaje tylko wdrożyć je w życie.W sierpniu przy okazji święta Matki Boskiej Zielnej, Monika Dudek zaprosiła naszych seniorów na warsztaty zielarskie obok kaplicy Rafała Kalinowskiego w Rudnie. Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się jakie rośliny powinny znaleźć się w tradycyjnym zielu, poznaliśmy pieśni i legendy z nim związane. Kilka seniorek z naszego Klubu postanowiło wykorzystać zdobytą wiedzę i 15 sierpnia wzięły udział w organizowanym przez Fundację Kobieta w Regionie konkursie na najpiękniejszy bukiet.
Korzystając z wizyty w Rudnie odwiedziliśmy również nowopowstałe Muzeum Agatów, gdzie mogliśmy zobaczyć niesamowitą kolekcję kamieni zebraną przez pana Witolda Kopruchę.19 sierpnia odwiedziliśmy Muzeum Życia Codziennego 1939-1980 w Płazie. Można obejrzeć tam wnętrza i przedmioty ukazujące życie robotniczej rodziny z okolic Chrzanowa, od lat 40tych do 80tych ubiegłego wieku. Dzięki autentycznym eksponatom i ogromnej pasji z jaką założyciel muzeum, a za razem nasz przewodnik, pan Stanisław Garlicki opowiada o historii, nasze seniorki mogły przenieść się w swoje dziecięce i młodzieńcze lata.


Lipiec w Klubie Senior+

Lipiec rozpoczęliśmy kolejną partią buli, tym razem na krzeszowickich plantach. To dobre rozwiązanie, by spędzić czas na świeżym powietrzu.

W środę, 8 lipca, udaliśmy się do Galerii w Pałacu Vauxhall działającej w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, by zobaczyć niezwykłą wystawę fotografii Wojciecha Plewińskiego. Naszym przewodnikiem była pani Cecylia Bielecka Karasińska, której serdecznie dziękujemy za ciekawy wykład, zwrócenie uwagi na kilka ważnych szczegółów, szczególnie dotyczących zdjęć upamiętniających Stanisława Czycza. Wszyscy jesteśmy pod dużym wrażeniem zdjęć, które przeniosły nas o kilka(dziesiąt) lat wstecz.

10 lipca wybraliśmy się na spacer alejkami Rodzinnego Ogrodu „Kolejarz” w Krzeszowicach, by podziwiać znajdujące się na nim działki. Nasze estetyczne odczucia zostały wzbogacone niezwykłymi zapachami panującymi w tym miejscu. Przepiękne rośliny, wspaniała kolorystyka, różnorodność gatunków… to wszystko tak blisko, na wyciągniecie ręki. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że działkowcom należy pogratulować ich pracy i zapału, bo efekty są godne podziwu. Bardzo miłym gestem wykazała się Pani Ania – gospodyni jednej z działek, która przy wejściu powitała nas słodkościami – taka gościnność, szczególnie wobec niezapowiedzianych gości, zdarza się w dzisiejszych czasach coraz rzadziej.

W ramach lipcowego wieczorku filmowego obejrzeliśmy wspólnie film Chata 2014 roku. To piękna opowieść o miłości i o tym jak można radzić sobie ze stratą najbliższej osoby. Ciepła i wzruszająca historia spodobała się naszym seniorom.

22 lipca zorganizowaliśmy pierwszą w tym roku dłuższą wycieczkę. Jako cel wybraliśmy położony koło Proszowic Ogród Pełen Lawendy. Ogromne lawendowe pola zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki. Chętni mogli zaopatrzyć się w naturalne kosmetyki, rośliny doniczkowe a nawet lody o smaku lawendy.

Powróciliśmy również do spotkań z rękodziełem. 29 lipca Anna Koblak poprowadziła warsztaty plecenia wianków z traw i suszonych roślin. Wykonane przez nasze seniorki wianki prezentowały się bardzo dobrze.

Seniorzy nadal chętnie biorą udział w zajęciach gimnastycznych, nadal mogą korzystać również z pomocy w obsłudze komputerów, smartfonów i mediów społecznościowych.


#gaszynchallenge

Nasz Klub został nominowany do wyzwania #gaszynchallenge – internetowej akcji pomocy maleńkiej Tosi, która zmaga się z SMA. Członkinie Klubu pod wodzą szefowej Agnieszki Wołodko chętnie zebrały się w Parku im. Bogackiego, by wykonać przysiady! Uzbierane 175 zł zostały przekazane na wskazane konto. Film z udziałem naszych seniorów został wrzucony na nasze media społecznościowe i przyjął się z bardzo ciepłym przyjęciem naszych obserwatorów. Cieszymy się, że mogliśmy w ciekawy sposób pomóc Tosi w jej walce z chorobą.

Film z wyzwaniem dostępny TUTAJ


Wracają zajęcia stacjonarne

W Klubie Senior+ powoli wracamy do normalności! Stęsknieni wznawiamy nasze spotkania, póki co – w plenerze.

Dziś wybraliśmy się na spacer na Nową Wieś, gdzie podziwialiśmy piękne azalie i rododendrony u Księży Misjonarzy. Najważniejsze jednak, że mogliśmy w końcu spotkać się w większym gronie.

 

Gimnastyka online

W maju, na prośbę naszych Seniorów stęsknionych za aktywnością fizyczną postanowiliśmy rozpocząć gimnastykę online. Nic tak nie motywuje do działania jak czujne oko instruktora. Dlatego dwa razy w tygodniu seniorki spotykają się dzięki aplikacji ZOOM by wspólnie z Beatą Kuźnik wzmacniać swoje ciało. W każdej sesji bierze udział około 10 osób, które ćwiczą przed kamerką, tak by prowadząca mogła obserwować i korygować sposób wykonywania kolejnych zadań. Bardzo cieszy fakt, że krzeszowiccy seniorzy tak sprawnie radzą sobie z obsługą komputerów, urządzeń mobilnych i mediów społecznościowych. Dzięki temu mają możliwość być blisko nawet w tych trudnym czasie zamknięcia we własnych domach.

96239031_2854297027941262_1100504383696666624_o
« 1 z 3 »


Seniorki szyją maseczki

Od 16 kwietnia wszyscy mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Pani Maria Sieprawska z Krzeszowic, przy wsparciu Klubu Senior+ uszyła i bezpłatnie przekazała 50 sztuk maseczek dla ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zostały one przekazane do krakowskiego MONARU. Gratulujemy tej inicjatywy.
Serdecznie zachęcamy Seniorów i nie tylko, żeby również spróbowali swoich sił w szyciu.
Maseczki będą potrzebne potrzebne w ogromnych ilościach. Bierzmy przykład z pani Marii i Anny Koblak, która wciąż szyje maski dla medyków, służb porządkowych i innych najbardziej potrzebujących.

 


Jajeczko online w Klubie Senior+

W ostatnim czasie członkowie Klubu Senior+ w Krzeszowicach udowodnili, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych!

W odpowiedzi na narodową kwarantannę zorganizowaliśmy „jajeczko” online!

Od 5 lat, najpierw na ul. Szkolnej a później w Kopalni Talentów w Krzeszowicach, członkowie Klubu Senior+ (wcześniej Ośrodek Integracji Seniorów i Młodzieży) razem przeżywają święta wielkanocne oraz Bożego Narodzenia, zawsze organizując uroczyste spotkania, podczas których składają życzenia i smakują świąteczne potrawy.

W tym roku, ze względu na epidemię COVID-19, nie mogliśmy tradycyjnie kontynuować tego zwyczaju. Na wszystko jednak znajdzie się sposób.

W Wielką Sobotę popołudniu 30 osób, które posiadają konto na Facebooku połączyło się dzięki wideokonferencji. Jako że aplikacja umożliwia jednoczesne nadawanie obrazu tylko przez 8 osób, zmienialiśmy się i dzieliliśmy tak, by jak największa ilość osób mogła ze sobą porozmawiać i złożyć świąteczne życzenia. Prezentacja wielkanocnych koszyczków, chwalenie się przygotowanymi potrawami i menu na świąteczne śniadanie – a to wszystko przed ekranami laptopów, komputerów i telefonów. Pozdrowieniom i uśmiechom nie było końca.

Stęsknieni za cotygodniowymi spotkaniami okazali się być zarówno pracownicy jak i beneficjenci Klubu.

Bardzo cieszy nas fakt, że nasi seniorzy tak sprawnie radzą sobie z obsługą mediów społecznościowych i mamy możliwość być blisko nawet w tych trudnych czasach zamknięcia we własnych domach.


Marzec w Klubie Senior+

Marzec w Klubie Senior+ wyglądał inaczej niż przyzwyczaili się do tego zarówno pracownicy jak i beneficjenci projektu. Ze względu na panującą w kraju pandemię koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19, byliśmy zmuszeni bardzo mocno ograniczyć działalność klubu. Do 11 marca zajęcia odbywały się normalnie, z zachowaniem zasad szczególnej ostrożności, jednak zgodnie  grafikiem. 

4 marca w naszym Klubie odbył się niezwykły koncert z okazji Dnia Kobiet.
Na scenie wystąpili Krzysztof Taraszka i Wojciech Skibiński z Teatru Słowackiego w Krakowie. Panowie zabrali seniorów w sentymentalną podróż okraszoną piosenkami z repertuaru Leonarda Cohena. Zarówno te kultowe jak i mniej znane utwory kanadyjskiego barda w ciekawych aranżacjach, z polskimi słowami zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach koncertu. O słodki poczęstunek tego dnia zadbały same seniorki, które przygotowały znakomite ciasta i desery. Wieczór zakończył się owacjami na stojąco i oczywiście bisem, podczas którego wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali nieśmiertelne Hallelujah.
3, 6 i 10 marca jak zwykle odbyły się zajęcia gimnastyczne. Poza ćwiczeniami na kręgosłup i wzmacniającymi mięśnie, prowadząca prezentuje również elementy relaksacji, medytacji kontroli nad oddechem. Spotkania te cieszą się ogromną popularnością, a prowadząca, pani Beata Kuźnik, dużą sympatią naszych beneficjentów. Tradycyjnie we wtorki i piątki po gimnastyce nasze seniorki znajdują czas na wspólną kawę i rozmowy.
W naszym Klubie zawsze można poczytać aktualną prasę. Prenumerujemy tytuły takie jak „Angora”, „Tygodnik Powszechny”, „Mój piękny ogród”, magazyn „Retro” oraz lokalne tytuły takie jak „Przełom” i „Magazyn Krzeszowicki”. Od 13 marca zajęcia w Klubie zostały odwołane. Przez pozostałą część miesiąca prowadziliśmy inny rodzaj działalności. Zaraz po zamknięciu Klubu dla seniorów, pracownicy zajęli się zdezynfekowaniem wszystkich powierzchni, sprzętów gimnastycznych i wyposażenia znajdującego się w naszej siedzibie. Kiedy będziemy mogli powrócić do organizacji zajęć, pomieszczenia będą gotowe na bezpieczny powrót seniorów.
Drogą smsową oraz w naszych mediach społecznościowych przekazaliśmy naszym seniorom informację o możliwości uzyskania pomocy w codziennych czynnościach, takich jak zakupy spożywcze, wykupienie lekarstw w aptece czy załatwienie spraw urzędowych. Ważne dla nas było, by zapewnić naszym podopiecznym bezpieczeństwo i zminimalizować konieczność ich wychodzenia z domu.
Pracownicy odbywali dyżury, podczas których wszyscy seniorzy mogli zgłaszać swoje potrzeby. Przez cały czas jesteśmy również w kontakcie telefonicznym z naszymi beneficjentami, którzy poza pomocą w sprawunkach potrzebują zwykłej rozmowy, możliwości wyżalenia się lub uzupełnienia jakichś informacji. Nasi seniorzy włączyli się również w akcję pomocy krakowskim i chrzanowskim medykom. Bardzo szybko odpowiedzieli na smsową prośbę i dostarczyli szyjącej maseczki ochronne Annie Koblak ogrom materiałów, troczków i fartuchów, które zostały odebrane od nich z domów przez pracownika ośrodka i przekazane pani Annie. Przez cały czas na naszym Facebooku zamieszczamy bieżące informacje o pandemii, a także ciekawe strony, teksty, filmiki z ćwiczeniami -tak by seniorzy mogli zająć się czymś w wolnym czasie. Staramy się również przypominać o weryfikowaniu wiadomości, które znajdujemy w internecie i dementowaniu plotek na temat choroby covid-19.
Jak wiadomo, seniorzy są grupą szczególnie
zagrożoną działaniem koronawirusa. Jeszcze w lutym zaprosiliśmy do naszego Klubu pielęgniarki – Agnieszkę Nęckę i Bernadettę Sarotę, które opowiedziały o tym jak chronić się przed wirusami, dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Mamy ogromną nadzieję, że szczególnie teraz seniorzy wykorzystają tę wiedzę w praktyce.

Luty w Klubie Senior+

4 lutego podczas wieczorku filmowego omawialiśmy nowość dostępną na platformie Netflix – film „Dwóch papieży” opowiadający o spotkaniu Benedykta XVI z kardynałem Bergolio z Argentyny. To bardzo ważny film, poruszający tematykę problemów współczesnego Kościoła Katolickiego. Rewelacyjne kreacje aktorskie Anthonego Hopkinsa oraz Johnatana Pryce’a, zdjęcia oraz bardzo dobrze napisane dialogi sprawiają, że film ogląda się z wielką przyjemnością i nie jeden z naszych seniorów chętnie sięgnie po niego jeszcze raz.


Podczas spotkania kulinarnego w lutym postanowiliśmy przygotować sałatkę jarzynową – królową polskich stołów, bez której nie może odbyć się żadna duża uroczystość, bez względu na porę roku i wiek zaproszonych.
W ruch poszły noże i obieraczki, a już po paru chwilach marchewki, selery, pietruszki i inne składniki wylądowały w wielkim garnku.
Efekt wspólnego gotowania był jak zwykle znakomity.

18 lutego w Klubie Senior+ odbyły się warsztaty rękodzieła z Anną Koblak. Tym razem wykonywaliśmy słomiane pająki, które mogą ozdobić sufity lub ściany naszych domów. Słoma i kolorowa bibuła tworzące różne figury geometryczne są bardzo efektowne, a jak się okazało wykonanie pająków, choć wymaga precyzji, nie jest wcale aż tak trudne.

25 lutego gośćmi w naszym Klubie były Agnieszka Nęcka – pielęgniarka z ponad 20 letnim stażem, oraz Bernadetta Sarota – studentka pielęgniarstwa. Panie opowiedziały jak w obecnej trudnej sytuacji chronić się przed wirusami. Czym są, dlaczego zagrażają naszemu życiu i jak się przed nimi bronić. Co jeść, jak dbać o higienę by grypa nie zapędziła nas do łózka. Część spotkania poświęcono także ważnemu aspektowi szczepień ochronnych. Panie przedstawiły zalety szczepionek oraz odpowiadały na pytania związane m. in z zagrożeniami, które mogą one ze sobą nieść.


Bardzo zależy nam, by nasi seniorzy mogli dbać o sprawność fizyczną, dlatego wychodząc na przeciw potrzeb kontynuujemy zajęcia gimnastyczne prowadzone przez Beatę Kuźnik. W czterech grupach, dwa razy w tygodniu w zajęciach bierze udział około 50 osób. Poza ćwiczeniami na kręgosłup
i wzmacniającymi mięśnie, prowadząca prezentuje również elementy relaksacji, medytacji kontroli nad oddechem. Spotkania te cieszą się ogromną popularnością, a pani Beata dużą sympatią naszych beneficjentów.

Tradycyjnie we wtorki i piątki po gimnastyce nasze seniorki znajdują czas na wspólną kawę i rozmowy.
W naszym Klubie zawsze można poczytać aktualną prasę. Prenumerujemy tytuły takie jak “Angora”, “Tygodnik Powszechny”, “Mój piękny ogród”, magazyn “Retro” oraz lokalne tytuły takie jak “Przełom”
i “Magazyn Krzeszowicki”.


Seniorzy nadal mogą korzystać z pomocy w obsłudze komputerów, smartfonów i mediów społecznościowych.

Działania Klubu są na bieżąco relacjonowane na Facebooku oraz stronie internetowej.

 


Styczeń w Klubie Senior+

Dzięki kontynuacji działalności Klubu Senior+ prowadzonego przez Fundację Kobieta w Regionie mogliśmy rozpocząć zajęcia już 3 stycznia.

W nowym roku zamierzamy kontynuować tradycje spotkań tematycznych odbywających się raz w miesiącu.

I tak 8 stycznia podczas wieczorka filmowego wspólnie oglądaliśmy i omawialiśmy film „Greenbook” – laureata Oscara za najlepszy film 2018 roku. Historia muzyka z wyższych sfer i prostego szofera z Bronksu bardzo przypadła do gustu wszystkim obecnym.

15 stycznia przyszedł czas na wspólne gotowanie. Tym razem zdecydowaliśmy się na przygotowanie faszerowanych jajek. Pasty z twarożkiem, gotowaną wątróbką oraz smakowały i wyglądały znakomicie! Już niedługo nasze przepisy trafią do szerszego grona odbiorców, gdyż nasze comiesięczne spotkania kulinarne zaowocują nowymi postami na stronie www.seniorzygotuja.pl. Mamy nadzieję, że krzeszowiccy seniorzy zainspirują kolejne osoby do dzielenia się swoimi sprawdzonymi przepisami.

22 stycznia w Kopalni Talentów odbyło się zakończenie projektu Centrum Kultury i Sportu oraz Małopolskiego Centrum Kultury “Sokół”. Nasi seniorzy wzięli udział w tym wydarzeniu podziwiając niesamowite widowisko przygotowane przez uczestników zajęć, które przez ostatnie 2 lata odbywały się w CKiS. Przedstawienie “Babski comber” było świetnym pretekstem do zaprezentowania się znakomitych heligonistów, dorosłych tancerzy, oraz dzieci, które uczyły się ludowych tańców, piosenek i zabaw. Mogliśmy podziwiać również przepiękne prace hafciarek, które podczas spotkań uczyły się wyszywać piękne motywy zarówno w hafcie białym jak i kolorowym.

29 stycznia odbyły się zajęcia z rękodzieła prowadzone przez Annę Koblak. Tym razem przygotowywaliśmy podstawki pod kubki, które będą idealnym prezentem na zbliżające się Walentynki. Dzięki wykorzystaniu prostych produktów takich jak kolorowy papier, plastikowe teczki I kolorowe kordonki nasze seniorki wyczarowały przepiękne prace z miłosnymi motywami serc i kwiatów.

30 stycznia nasi seniorzy wybrali się do Klasztoru Karmelitów w Czernej. Podczas wycieczki oglądali tamtejszą szopkę, spacerowali po dróżkach i cmentarzu. Osoby, które wcześniej nie miały okazji mogły zwiedzić również tamtejsze muzeum. Nie zabrakło również czasu na kultowe wśród naszych beneficjentów flaczki serwowane
w przyklasztornej restauracji.

Bardzo zależy nam, by nasi seniorzy mogli dbać o sprawność fizyczną, dlatego wychodząc na przeciw potrzeb kontynuujemy zajęcia gimnastyczne prowadzone przez Beatę Kuźnik. W czterech grupach, dwa razy w tygodniu w zajęciach bierze udział około 50 osób. Poza ćwiczeniami na kręgosłup i wzmacniającymi mięśnie, prowadząca prezentuje również elementy relaksacji, medytacji kontroli nad oddechem. Spotkania te cieszą się ogromną popularnością, a pani Beata dużą sympatią naszych beneficjentów.

Tradycyjnie we wtorki i piątki po gimnastyce nasze seniorki znajdują czas na wspólną kawę i rozmowy.
W naszym Klubie zawsze można poczytać aktualną prasę. Prenumerujemy tytuły takie jak “Angora”, “Tygodnik Powszechny”, “Mój piękny ogród”, magazyn “Retro” oraz lokalne tytuły takie jak “Przełom” i “Magazyn Krzeszowicki”.

 


Rozpoczynamy nowy sezon w naszym Klubie!

Miło nam poinformować, że fundacja Kobieta w Regionie po raz kolejny wygrała konkurs ofert na prowadzenie Klubu Senior+ w Krzeszowicach!  Zapraszamy wszystkich Seniorów 60+, zarówno tych, którzy już są z nami jak i tych nowych do udziału w zajęciach!


Grudzień w Klubie Senior+

4 grudnia zorganizowaliśmy warsztaty bożonarodzeniowe pod okiem Anny Koblak. Seniorzy przygotowywali piękne, kolorowe choinki z pierników. Zaczęliśmy od przyozdobienia kolejnych części choinki, by później połączyć je w piętrowe drzewko, które na pewno było ozdobą na niejednej choince lub świątecznym stole.

11 grudnia w Klubie Senior+ gościliśmy pana Ryszarda Łenyka – członka Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Chrzanowie. Opowiedział nam o swoich podróżach na grecką wyspę Kretę. Spinalonga, Knossos, Kato Zakros, przepiękny Heraklion – to tylko nieliczne z miejsc o których mogliśmy posłuchać i zobaczyć je na wielu zdjęciach przygotowanych przez naszego gościa.

18 grudnia przyszedł czas na tradycyjne spotkanie opłatkowe. Od 2015 roku, w grudniu spotykamy się z Seniorami by podsumować kolejny rok funkcjonowania Klubu (wcześniej Ośrodka Integracji).
Spotkanie rozpoczęliśmy z przytupem, bo od pięknej pastorałki zaśpiewanej przez Monikę Dudek i Mariana Lewickiego. Przy suto zastawionych stołach składaliśmy sobie życzenia, rozmawialiśmy i śpiewaliśmy kolędy.

Nasze zaproszenie na to wydarzenie przyjęli: burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk, jego zastępca -Adam Godyń, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Aneta Solarz, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Statutów, Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Miejskiej w Krzeszowicach – Leszek Kramarz, oraz Helena Latawiec – przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów.

14 grudnia zorganizowaliśmy przedświąteczny wyjazd do Krakowa, by poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Przepięknie przystrojony Rynek i odchodzące od niego ulice były idealną scenerią do spaceru. Niektórzy seniorzy skorzystali z okazji by w Celestacie przy ul. Lubicz obejrzeć pokonkursową wystawę szopek krakowskich. Wśród nich m.in. szopkę Tadeusza Gillerta, artysty związanego z Krzeszowicami.

15 grudnia w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach odbył się jubileusz Przeglądu Pastorałek i Kolęd Ludowych Regionu Krakowskiego. Nasi seniorzy nie zawiedli i bardzo licznie wybrali się na to wydarzenie.
Spotkanie poprowadziła Monika Dudek – pomysłodawczyni i koordynatorka przeglądu z ramienia Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach oraz Barbara Ptasińska – prezeska Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Rudno, które od samego początku wspiera organizację wydarzenia. Podczas uroczystości na scenie w Galerii w Pałacu Vauxhall wystąpiły znakomite zespoły z powiatu krakowskiego i chrzanowskiego.

Rok 2019 zakończyliśmy z przytupem, bo całodniowym wyjazdem na Termy Chochołowskie. Przepiękna pogoda, śnieg i delikatny mróz – w takim otoczeniu mieliśmy okazję zażywać leczniczych i relaksacyjnych kąpieli w największych termach na Podhalu. Sprzyjała nam pogoda i warunki na drodze. Atmosfera podczas wyjazdu była znakomita i każdy uczestnik wrócił do Krzeszowic wypoczęty i zadowolony.


Listopad w Klubie Senior+

6 listopada odbyło się kolejne spotkanie kulinarne. Tym razem wspólnie przygotowaliśmy makaronową zapiekankę z brokułami, kurczakiem, papryką i świeżymi pomidorami. Comiesięczne gotowanie i jedzenie wspólnego posiłku stało się tradycją dla naszych seniorów, czekają na te spotkania i cieszą się one zawsze dużą frekwencją.

11 listopada liczna reprezentacja naszego Klubu wzięła udział w koncercie pieśni patriotycznych w kościele pw. św. Marcina, organizowanym przez Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. Po uroczystej mszy świętej dla wszystkich zaśpiewał chór Allegria. Następnie przyszedł czas na wspólne śpiewanie znanych i lubianych pieśni takich jak Ułani czy Rota.

13 listopada naszym gościem była pani Judyta Polek – makijażystka i stylistka rzęs. Jedna z pań miała okazję poddać się metamorfozie, inna skonsultować się w sprawie swoich brwi. Podczas spotkania nasze seniorki mogły dowiedzieć się jakich sztuczek używać w makijażu dojrzałej cery. Jakie kosmetyki najlepiej podkreślą ich urodę, a czego lepiej unikać. Nawilżające kremy, bazy pod makijaż, podkłady i kępki sztucznych rzęs pięknie otwierających oko szczerze zainteresowały uczestniczki spotkania! Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości przydadzą się przy okazji większych wyjść ale i w codziennym podkreślaniu swojej urody.

20 listopada w naszym Klubie odbyły się warsztaty rękodzieła pod okiem Anny Koblak. Tym razem panie przygotowywały przepiękne rustykalne gwiazdki ze słomy, idealne do przyozdobienia okien lub świątecznej choinki.

27 listopada zorganizowaliśmy spotkanie filmowe. Tym razem na tapet wzięliśmy film Tate’a Taylora „Służące”
z 2011 roku.
Film porusza ważny temat segregacji rasowej w USA. To przepiękna, wzruszająca, niepozbawiona humoru i ciepła opowieść, ze znakomitą obsadą aktorską. Film zdecydowanie przypadł do gustu naszym seniorom.

29 listopada w Klubie Senior+ odbyła się zabawa andrzejkowa dla seniorów. Poza seniorami z naszego Klubu wzięli w niej udział również członkowie klubu „Radość życia”, uczestnicy projektu „Seniorzy tańcują” realizowanego przez fundację Kobieta w Regionie, oraz osoby, które nie należą do żadnego z klubów, ale postanowiły przyjść i świetnie się bawić w gronie koleżanek i kolegów.
Obecnością podczas imprezy zaszczycili nas m.in. Tadeusz Nabagło, członek
zarządu powiatu krakowskiego, wiceburmistrz gminy Krzeszowice – Adam Godyń, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Aneta Solarz, członkowie Miejskiej Rady Seniorów, na czele z przewodniczącą Heleną Latawiec. Przez cały czas parkiet pękał w szwach! Muzykę do tańca wybrali sami seniorzy, którzy przygotowali playlisty na ten wieczór.
W głośnikach królowały przeboje lat 60tych i 70tych. Ogromną atrakcją była muzyka na żywo w wykonaniu kapeli Dudek Lewicki. Wspólne tańce i śpiewy pod okiem Moniki Dudek jak zwykle porwały do zabawy całą salę.


 Październik w Klubie Senior+

Październik rozpoczęliśmy spotkaniem kulinarnym, podczas którego przygotowaliśmy sałatkę gyros.  Podsmażany kurczak, sałata, cebula ogórki, kukurydza i papryka. Do tego znakomite sosy i świeże pieczywo – było pysznie!

9 października w Klubie Senior+ w Krzeszowicach odbyły się kolejne “Fajfy dla seniorów”.
Tym razem do wspólnej zabawy zaprosiliśmy seniorów z Klubu Senior+ z Zabierzowa. Było to okazją do wymiany doświadczeń, przekonania się jak funkcjonuje Klub w sąsiedniej gminie, podzielenia się pomysłami na organizację czasu. Prowadząca Monika Dudek jak zwykle porwała wszystkich do tańca i wspólnej zabawy, udowadniając, że nawet mała liczba mężczyzn nie stanowi przeszkody w udanej tanecznej zabawie. Uczestnikom spotkania do tańca przygrywał na akordeonie Ireneusz Młynarczyk, doskonale sprawdziły się również znane szlagiery z lat 60 i 70. Kolejne taneczne spotkanie już podczas Andrzejek, 29 listopada.

16 października przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji zaprosiliśmy naszych Seniorów na wieczór wspomnień. Delektując się kremówkami – tak ulubionymi przez Ojca Świętego, mieliśmy okazję podzielić się swoimi opowieściami ze spotkań z Nim, Jego pielgrzymek do Polski, przeżyć związanych z pontyfikatem i śmiercią. Panie przyniosły ze sobą niezwykłe pamiątki – m. in. akt chrztu wypisany własnoręcznie przez księdza Karola Wojtyłę. Swoją obecnością podczas spotkania zaszczycił nas ksiądz Karol Szałas, proboszcz parafii p.w. św. Jana Pawła II w Krzeszowicach. Na koniec nie mogło zabraknąć wspólnego o

dśpiewania Barki – ulubionej pieśni papieża.

23 października zorganizowaliśmy warsztaty z Anną Koblak, podczas których wykonywaliśmy pszeniczne panny. Słoma, suszone kwiaty i gałęzie, trochę sznurka, a efekty pracy niesamowite i godne podziwu! 

Miesiąc zakończyliśmy wyjazdem do kina Sokół w Trzebini, by wspólnie obejrzeć polskiego kandydata do Oscarów 2020 – film „Boże ciało”. Film, choć trudny, bardzo przypadł do gustu naszym seniorom. 

Jak zwykle dużą popularnością cieszyły się zajęcia gimnastyczne prowadzone w Krzeszowicach i Tenczynku. Co tydzień gromadzą tygodniowo ponad 40 uczestników chcących zadbać o swoją sprawność i kondycję fizyczną. Nasze prowadzące – Beata Kuźnik oraz Weronika Jaroń dbają o dobór ćwiczeń oraz odpowiednie wykonywanie ich tak, by przynosiły jak najlepsze efekty.

W naszym Klubie nie brakuje również czasu na luźniejsze spotkania, podczas których można podyskutować
o otaczającym świecie i bieżących wydarzeniach.
Członkowie klubu lubią wykorzystywać ten czas również by rozegrać partyjkę remika lub tysiąca, a także poczytać aktualną prasę.

Niezmiennie seniorzy mogą skorzystać z porad dotyczących nowych technologii. Radzą sobie z tym coraz lepiej i odkrywają nowe możliwości jakie daje im laptop czy tablet. Dla niektórych z nich korzystanie z Facebooka, Netfliksa czy Flickra to już codzienność.

 


Wrzesień w Klubie Senior+

Od początku września zdecydowaliśmy się na zmianę godzin funkcjonowania Klubu Senior+ w Krzeszowicach. Od teraz Klub działa we wtorki i piątki w godzinach 8.00-12.00 oraz w środy od 14.00 do 18.00.

Ze względu na ogromne zainteresowanie zajęciami gimnastycznymi oferowanymi przez nasz klub uruchomiliśmy na stałe trzecią grupę zajęć prowadzonych przez Beatę Kuźnik. Teraz gimnastyka odbywa się w piątki i we wtorki, na każdej grupie ćwiczy prawie 15 osób, zachwyconych formą prowadzenia zajęć i możliwością poprawy swojej kondycji.

Pierwsze wrześniowe spotkanie poświęciliśmy na omówienie dalszych planów – podział na grupy na gimnastyce, zaplanowanie wycieczek oraz ustalenie szczegółów nowych pomysłów, które chcemy zrealizować do końca roku.Okazało się, że pomimo tego, że spotykamy się już ponad 4 lata nadal mamy świeże pomysły i ambicje na ich realizację.

Hitem okazało się wrześniowe spotkanie kulinarne. Dzięki pani Irenie poznaliśmy przepis na trzyskładnikowe knedle, które podbiły serca nie tylko naszych seniorek ale i fanów Klubu Senior+ na Facebooku oraz wszystkich, którzy usłyszeli o banalnie prostym przepisie. Ser, mąka i śliwki, 20 minut, 15 seniorek i po chwili cieszymy się delikatnymi, pysznymi knedlami.

18 września nasi Seniorzy mieli okazję przetestować translatory – tłumacze językowe produkowane przez firmę Vasco Electronics, działającą na terenie Krzeszowic. Uczestnicy spotkania mogli ocenić ich funkcjonalności i łatwość użytkowania, np. podczas podróży zagranicznych lub w kontakcie z osobami z zagranicy przebywającymi na terenie naszego kraju. Taka współpraca to dla naszych seniorów niesamowita okazja do poznania technologii, których na co dzień nie spotykają w swoim życiu, nauczenia się czegoś nowego, a w przyszłości być może wykorzystania tych technologii podczas własnych podróży. Na zakończenie spotkania każda z pań otrzymała od naszych gości miły upominek.

21 września pojechaliśmy na wycieczkę do Łańcuta. Rezydencja Potockich z linii łańcuckiej zachowała się w o wiele lepszym stanie niż ta, którą możemy oglądać w Krzeszowicach.  Choć podczas II wojny światowej wiele eksponatów z zamku zostało wywiezionych przez Alfreda Potockiego i zapisanych w spadku jego potomkom, wnętrza rezydencji nadal zachwycają przepięknymi meblami, kominkami, obrazami i porcelaną. Sala balowa, jadalnia wielka, cudowna scena teatralna, na której występowali ze swoimi gośćmi sami gospodarze, pokoje w stylu chińskim i angielskim – to tylko kilka z wielu pomieszczeń, które mieliśmy okazję podziwiać, a od naszych wspaniałych przewodniczek dowiedzieć się czegoś o ich historii i ciekawostkach związanych z danym miejscem oraz stylem życia właścicieli posiadłości. Nasi seniorzy uwielbiają przyrodę. Nikogo nie zdziwi więc fakt, że ogromne wrażenie zrobiła na nich także pobliska storczykarnia znajdująca się w zamkowych ogrodach.  Kwiaty o przeróżnych kształtach, kolorach i wielkości bardzo przypadły do gustu uczestnikom wycieczki.  Zamek w Łańcucie to zdecydowanie miejsce,w które warto udać się na całodniową wycieczkę. My przywieźliśmy stamtąd wiele pięknych zdjęć i wspaniałych wrażeń.

25 września zorganizowaliśmy zajęcia muzykoterapii. Na kąpiel w dźwiękach mis i gongów zaprosiła naszych seniorów Edyta Poręba. Mieliśmy możliwość zrelaksowania się i oderwania od rzeczywistości, poddania się przenikającym całe ciało drganiom instrumentów. Taka forma relaksacji bardzo przypadła do gustu naszym seniorom i na pewno jeszcze do niej wrócimy.


Sierpień w Klubie Senior+

Sierpień zdecydowanie upłynął naszym seniorom pod znakiem wycieczek!
Korzystając z wakacyjnego czasu i pięknej pogody zwiedzamy, jeździmy i poznajemy nowe tereny.

2 sierpnia, na półmetek wakacji, pojechaliśmy na ognisko do Paczółtowic. Organizatorzy zapewnili pyszne jedzenie 
i znakomite przygotowanie całej imprezy. Nasze seniorki jak zwykle nie zawiodły i również przygotowały ciasta i małe przekąski. W pięknym otoczeniu i miłym towarzystwie czas płynie bardzo szybko, więc nawet nie zorientowałyśmy się kiedy słońce zaczęło zachodzić i musieliśmy wracać do Krzeszowic.

6 sierpnia zabraliśmy naszych seniorów na rejs statkiem po Wiśle. Podczas godzinnej wyprawy mogli podziwiać piękne widoki, korzystać z promieni słonecznych i pić kawę w wyjątkowo miłych okolicznościach. Przy okazji dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o Wawelu, Kościele na Skałce i innych obiektach znajdujących się na brzegach Królowej polskich rzek.

9 sierpnia odbyło się spotkanie filmowe. Miało być lekko, miło i zabawnie. Wspólnie obejrzeliśmy film „Dziewczyny 
z kalendarza” opowiadający losy kilku brytyjskich kobiet w średnim wieku, które postanawiają wydać kalendarz ze swoimi zdjęciami w negliżu. Zysk ze sprzedaży chcą przeznaczyć na remont sali szpitalnej w swoim miasteczku. Odzew z jakim się spotkały przeszedł ich najśmielsze oczekiwania. Film bardzo przypadł do gustu wszystkim oglądającym.

Przedpołudnie 15 sierpnia nasi Seniorzy spędzili w Rudnie, biorąc udział w wydarzeniu Ziele z ziół. Msza w urokliwej kaplicy, święcenie przygotowanych bukietów a później biesiada w pięknym sadzie położonym nieopodal – atmosfera była cudowna! Nasi seniorzy wzięli też udział w konkursie na najpiękniejszy bukiet. Jak się okazało z ogromnym powodzeniem – nasza pani Wanda Woźniak zdobyła w nim pierwsze miejsce.

23 sierpnia w ruinach Zamku Tenczyn w Rudnie mieliśmy okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu.

Gdzie najlepiej oglądać „Zemstę” jeśli nie na zamku! Aktorzy z Teatru Nowego w Nowym Sączu zaprezentowali fantastyczne widowisko, które pomimo drobnych problemów technicznych zapamiętamy na długo. Historia Rejenta, Cześnika, Papkina, Klary i Wacława jest zabawna, ciekawa i ponadczasowa, a w takim otoczeniu ogląda się ją jeszcze przyjemniej.

27 sierpnia w kinie „Sokół” w Trzebini oglądaliśmy polski film „Na bank się uda” z rewelacyjnymi Marianem Dziędzielem i Adamem Ferencym. Ciekawa, zabawna historia przypadła do gustu naszym seniorom.

Na koniec miesiąca wybraliśmy się do Regulic na przejażdżkę tamtejszymi drezynami. 7 kilometrowa trasa była wyzwaniem dla naszych seniorek, ale doskonale dały sobie z nim radę. Ruch na świeżym powietrzu, piękne widoki, dużo zieleni – to to co nasi seniorzy lubią najbardziej.  Zdecydowanie polecamy tę aktywność wszystkim, którzy jeszcze nie próbowali.


Lipiec w Klubie Senior+

1 lipca zorganizowaliśmy kolejne już „Fajfy dla Seniora”, czyli spotkanie z muzyką na żywo, tańcami, śpiewem i świetną zabawą. Naszymi gośćmi była delegacja z Chaumes en Brie we Francji, miasta partnerskiego Gminy Krzeszowice. Okazało się, że taniec jest najlepszym środkiem komunikacji i pomimo barier językowych polscy i fracuscy goście bawili się tego wieczoru znakomicie. Wieczór poprowadziła Monika Dudek, która wystąpiła  na scenie z Kapelą Dudek Lewicki, w polskim i francuskim repertuarze. Gośćmi spotkania byli zastępca burmistrza Witold Kulczycki oraz nauczycielka Anna Kitka, która była przewodnikiem i opiekunem partnerów z Francji.

7 lipca nasi seniorzy zmierzyli się z nie lada wyzwaniem! Wraz z Seniorami z Klubu „Radość Życia” wystąpili na krzeszowickim Rynku podczas „Niedzieli dla Seniora”. Zaśpiewali kilka piosenek biesiadnych i porwali do wspólnej zabawy wszystkich obecnych. Później, już na płycie rynku wszyscy seniorzy bawili się znakomicie przy tańcach i zabawach integracyjnych.

9 lipca, tym razem gościnnie w Centrum Kultury i Sportu, Monika Dudek opowiedziała seniorom co nieco o swojej wyprawie na południe Francji. Kamienne miasta, rybackie osady i ekomuzea. Uczestnicy spotkania z zaciekawieniem słuchali o kolejnych punktach podróży, oglądając przy tym całą masę zdjęć i filmików oddających atmosferę wyjazdu.
14 lipca zorganizowaliśmy wycieczkę na Festiwal Etnomania do Wygiełzowa. W niedzielne popołudnie seniorzy mieli okazję pospacerować po skansenie, pooglądać produkty regionalne i rękodzieło znajdujące się na ponad 150 stoiskach. Etnomania to również niesamowite warsztaty oraz koncerty. Nasi seniorzy obejrzeli pokaz etnomody oraz wysłuchali koncertu zespołu Chłopcy kontra Basia.

Z ogromnym zainteresowaniem ze strony naszych seniorów spotkały się warsztaty wyplatania koszyków z rafii prowadzone przez Annę Koblak. Ze względu na dużą ilość chętnych oraz czas potrzebny do stworzenia finalnego produktu odbyły się aż trzy takie spotkania. Zabawa w wyplatanie przyniosła seniorom wiele radości, a stworzenie własnego koszyczka ogromną satysfakcję.

W lipcu nie zabrakło czasu na spotkanie kulinarne. Tym razem wzięliśmy na warsztat naleśniki. 
Najpierw wielkie smażenie, a potem już kosztowanie cieniutkich, wypieczonych placów z znakomitymi nadzieniami przyniesionymi również przez uczestniczki spotkania. Domowe dżemy, twarożki i wytrawne farsze z jajka lub szpinaku – same pyszności.

Czerwiec w Klubie Senior+

4 czerwca seniorzy z naszego Klubu wzięli udział w projekcie „Senior w Muzeum Narodowym”. Dzięki temu przedsięwzięciu mogliśmy za darmo zwiedzić Dom Jana Matejki przy ul. Floriańskiej w Krakowie. Uczestnicy wyjazdu mogli obejrzeć  przedmioty, których używał artysta, listy i pamiątki po nim i jego rodzinie.

7 czerwca zorganizowaliśmy jak co miesiąc spotkanie kulinarne. Tym razem, korzystając z pełni sezonu owocowego, przygotowaliśmy pożywną, kolorową sałatkę owocową, która w mgnieniu oka znikała z półmisków.  Wspólne gotowanie jak zawsze przynosi wiele radości naszym seniorom.

14 czerwca gościliśmy w Klubie przedstawicieli firmy „Sourve”, którzy przybliżyli seniorom działanie kolagenu. Podczas krótkiego wykładu opowiedzieli o zdrowotnym i kosmetycznym zastosowaniu tego białka. Podczas spotkania seniorki mogły też zakupić produkty zawierające kolagen.

W piątek 21 czerwca, dokładnie w dzień przesilenia letniego i przed wyjazdem na Noc Kupały na Zamek Tenczyn, wykład i prezentację pieśni słowiańskich, w tym kupalnockowych zaprezentowali seniorom Mołodcy. Mołodiec to w językach wschodniosłowiańskich zuch chłopak, super gość, dziarski chwat, przebojowy facet. Ta grupa pielęgnuje tradycje męskiego śpiewania z różnych regionów słowiańszczyzny, a w ich repertuarze znajdują się tradycyjne męskie pieśni kozackie, czumackie i serbskie.

Wieczór spędziliśmy na wyjątkowym nocnym zwiedzaniu Zamku Tenczyn. Przewodnik oprowadził nas po zamku, opowiadając jego historie. Kolejnym punktem wieczoru były niezwykłe występy artystyczne – tancerki z Zespołu Tańców Świata Zdrojanie zaprezentowały taniec kupalnockowy z pochodniami i wokół ognia.

Następnie wysłuchaliśmy koncertu Joanny Słowińskiej z zespołem. Wspaniałe pieśni i gra świateł na zamkowych murach sprawiły, że ten wieczór na długo zapadnie w naszej pamięci.

22 czerwca tradycyjnie spędziliśmy nad Stawem Wrońskim w Tenczynku. To właśnie tam co roku odbywa się Noc Świętojańska organizowana przez Fundację Kobieta w Regionie. W pięknej scenerii stawu niezawodna Anna Koblak poprowadziła dla naszych seniorów warsztaty, podczas których stworzyliśmy piękne wianki
i ozdoby. W dalszej części wieczoru wysłuchaliśmy koncertu Agaty Rymarowicz. Punktem kulminacyjnym imprezy były korowód uczestników dookoła zrewitalizowanego stawu oraz niesamowity pokaz fire show.

Koniec miesiąca to zwykle spotkanie z kinem. Tym razem, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, nasi seniorzy wzięli udział w projekcji filmu „Barany. Opowieść islandzka” . Historia dwóch skłóconych braci, którzy po wielu latach postanawiają pogodzić w imię wyższych wartości.

 Maj w Klubie Senior+

Na początku miesiąca nasi seniorzy wybrali się na krótki spacer po Puszczy Dulowskiej. Na tak zwanej Białce, pomiędzy Wolą Filipowską a Dulową szukaliśmy wiosny i łapaliśmy pojedyncze promienie słońca.  Niektóre z pań zabrały ze sobą kijki i maszerowały nieco szybciej, inne wolnym krokiem podziwiały piękno okolicy.

Jak w każdym miesiącu również i w maju urządziliśmy spotkanie kulinarne. Tym razem seniorki przyrządziły pyszny, rozgrzewający krem ze świeżych pomidorów. Wiele radości sprawia nam wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków. Dzięki wyposażeniu Klubu mamy możliwość rozwijać się i próbować kulinarnych ciekawostek z różnych zakątków świata.

W dniach 24-26 maja w Krzeszowicach organizowana jest Majówka Hrabiny Zofii. Nasi seniorzy od wielu lat biorą w niej czynny udział – tańczą poloneza na krzeszowickim Rynku, odwiedzają Park Potockich podczas Śniadania na trawie, aż w końcu do późnych godzin wieczornych oglądają występy lokalnych zespołów i zaproszonych gwiazd.

W tym roku podczas warsztatów z Anną Koblak przygotowali nawet własne kapelusze, ozdabiane kwiatami, wstążkami. Idealnie podkreślały one majówkowe stylizacje seniorów.

Jeszcze przed Majówką, 24 maja nasi seniorzy wzięli udział w pikniku EcoSmart, który odbył się w Dębniku a wzięli 
w nim udział również przedstawiciele seniorów z Włoch, Irlandii i Turcji. 
Podczas spotkania uczestnicy mogli podziwiać występy artystyczne Kół Gospodyń Wiejskich, Kapeli Dudek Lewicki, 
a także pokaz malowania na wodzie wykonany przez delegację z Turcji.  Zaprezentowano także ścieżki ekologiczne wytyczone przez uczestników projektu na terenie naszej gminy.

18 maja wybraliśmy się do kina “Sokół” w Trzebini na film “Słodki koniec dnia”.

Obraz porusza bardzo aktualny temat emigracji, w mocny sposób ukazując problemy dzisiejszej Europy. Całą sytuację widzimy okiem laureatki nagrody Nobla, polskiej pisarki mieszkającej na stałe we Włoszech, w którą wciela się fantastyczna Krystyna Janda. Film, choć nie łatwy, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem wśród naszych seniorów, którzy przyznali, że nie tylko jest dobrze zrealizowany, ale przede wszystkim daje do myślenia na temat otaczającego nas świata.

Miesiąc zakończyliśmy również filmowo. Tym razem nieco w innym klimacie. W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Kopalni Talentów wyświetlony został film Xaviera Dolana pt. “Mama” opowiadającą o zmaganiach matki samotnie wychowującej agresywnego syna.

Jak zwykle dużą popularnością cieszyły się zajęcia gimnastyczne prowadzone w Krzeszowicach i Tenczynku. Co tydzień gromadzą one prawie 30 uczestników chcących zadbać o swoją sprawność i kondycję fizyczną. Nasze prowadzące – Beata Kuźnik oraz Weronika Jaroń dbają o dobór ćwiczeń oraz odpowiednie wykonywanie ich tak, by przynosiły jak najlepsze efekty.

Wtorki to czas na rozmowy przy kawie i herbacie. Luźniejsze spotkania, podczas których można poplotkować, podyskutować o otaczającym świecie i bieżących wydarzeniach. Nasi seniorzy lubią wykorzystywać ten czas również by rozegrać partyjkę remika lub tysiąca, a także poczytać aktualną prasę.

 Kwiecień w Klubie Senior+

Kwiecień rozpoczęliśmy na gorących Karaibach! Agnieszka Szczuka-Ciapała podzieliła się z seniorami swoimi wspomnieniami z podróży na Dominikanę. Było mnóstwo zdjęć, ciekawostek dotyczących historii, kuchni, kultury oraz codziennego życia w tym pięknym kraju. Seniorzy zadawali wiele interesujących pytań i zachwycali się pięknymi widokami palm i błękitnego oceanu.

12 kwietnia zorganizowaliśmy wraz z naszymi beneficjentami przedświąteczne spotkanie Wielkanocne. 
Jak zwykle atmosfera była bardzo rodzinna i miła. Na początku spotkania kierownik klubu Agnieszka Wołodko złożyła wszystkim życzenia i podkreśliła jak ważne jest to, że po raz kolejny wspólnie przeżywamy tak ważne wydarzenia. Na stołach gościły świąteczne potrawy – babka, pasztety, jajka, chrzan i przepyszna ćwikła. 
Seniorki dzieliły się przepisami i przydatnymi świątecznymi pomysłami związanymi z porządkami domowymi. 
Nie było by świętowania bez wspólnego śpiewania i długich rozmów do późnego popołudnia.

Pozostając w Wielkanocnym klimacie, zorganizowaliśmy warsztaty tworzenia pisanek, jak zwykle pod okiem niezastąpionej Anny Koblak. Profesjonalnie przygotowane wydmuszki pokryły się woskiem i kolorowymi farbami, 
a uczestnicy zajęć po poznaniu tej prostej i efektownej metody prędko udali się do domu malować kolejne jajka do swoich koszyczków.

Przypadający na 19 kwietnia Wielki Piątek również postanowiliśmy spędzić wspólnie. Zaproponowaliśmy naszym seniorom udział w drodze krzyżowej organizowanej przez księży misjonarzy na Nowej Wsi. Pomysł spodobał się uczestnikom na tyle, że w kolejnych latach również na pewno wspólnie będziemy spędzać ten ważny dzień Wielkiego Tygodnia.

W ostatni piątek miesiąca wybraliśmy się do Domu Kultury „Sokół” w Trzebini na przedstawienie „Milord de Paris”. To komedia z pokazem rewii paryskiej i francuską piosenką w tle.  Rozrywkowe widowisko przypadło do gustu seniorom, a bliskość i oferta Trzebińskiego Centrum Kultury zachęciły nas do tego, by w przyszłości jeszcze nie raz wziąć udział w wydarzeniach tam organizowanych.

Jak zwykle dużą popularnością cieszyły się zajęcia gimnastyczne prowadzone w Krzeszowicach i Tenczynku. Co tydzień gromadzą one prawie 30 uczestników chcących zadbać o swoją sprawność i kondycję fizyczną. Nasze prowadzące – Beata Kuźnik oraz Weronika Jaroń dbają o dobór ćwiczeń oraz odpowiednie wykonywanie ich tak, by przynosiły jak najlepsze efekty.

Niezmiennie seniorzy mogą skorzystać z porad dotyczących nowych technologii. Radzą sobie z tym coraz lepiej i odkrywają nowe możliwości jakie daje im laptop czy tablet. Dla niektórych z nich korzystanie z Facebooka, Netfliksa czy Flickra to już codzienność.

Marzec w Klubie Senior+

Rozpoczęliśmy realizację nowego cyklu spotkań – „Fajfy dla seniorów”. 1 marca wieczór rozpoczął fantastyczny, wesoły i przebojowy występ Klubu Integracyjnego Niewidomego Seniora z Krakowa. Na koniec, na zbliżający się Dzień Kobiet, pan Staszek złożył śpiewane życzenia wszystkim paniom. Wspólne tańce przy muzyce z lat 60-70-80 tych przeplatały pogaduchy przy suto zastawionych stołach. Członkowie Klubu Senior+ postarali się o smakowite kanapki i wszelakie ciasta i ciasteczka. Nie zabrakło oczywiście oponek i chrustu, jako, że dopiero co świętowaliśmy Tłusty Czwartek.
W spotkaniu wziął udział pan burmistrz Wacław Gregorczyk wraz z żoną Anną, którzy kibicują działaniom krzeszowickich seniorów.

Goździki dla mężczyzn i rajstopy dla kobiet! Tak w Klubie Senior+ świętowano Dzień Kobiet. Pracownicy ośrodka wręczyli zebranym paniom rajstopy w wielu praktycznych rozmiarach. Nieliczni panowie dla odmiany otrzymali po goździku. Śmiechu było co niemiara, a potem już tylko piosenki – znane, lubiane, biesiadne, ludowe. Wielką niespodziankę sprawiła obecnym pani Maria z Krzeszowic, która – będąc dziś po raz pierwszy na spotkaniu w Klubie – bez zbytniej nieśmiałości i z dużą ochotę zaczęła akompaniować na mandolinie! Wszyscy byli szczerze zachwyceni!

Święta Wielkanocne już za pasem! Pod okiem Ani Koblak nasi seniorzy przygotowywali koszyczki z papierowej wikliny. Beneficjenci Klubu Senior+ uwielbiają spotkania z rękodziełem z naszą prowadzącą a efekty ich pracy są zaskakujące, jak to mówią – praktyka czyni mistrza! Przed Wielkanocą na pewno spotkamy się z panią Anią raz jeszcze.

18 marca w naszym klubie odbyło się niezwykłe spotkanie. W kameralnym gronie, w towarzystwie 40 seniorów pan premier Mateusz Morawiecki zapoznał się z działalnością krzeszowickiego Klubu Senior+. Krótka wizyta sprawiła zebranym wiele radości,
a dla premiera była to okazja by opowiedzieć o rządowych planach na przyszłość, dotyczących między innymi spraw emerytów.

W spotkaniu wzięli udział również ministrowie Andrzej Adamczyk i Marek Suski, Wojciech Pałka – starosta Powiatu Krakowskiego, Wacław Gregorczyk – burmistrz Gminy Krzeszowice oraz Aneta Solarz – dyrektorka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzeszowicach.

Na koniec wręczono pamiątkowe upominki, a seniorzy zaprosili premiera Morawieckiego do zatańczenia z nimi poloneza podczas Majówki Hrabiny Zofii.

Pod koniec miesiąca seniorzy wzięli udział w pokazie filmu „The Florida Project” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Historia sześcioletniej Moonee i jej mamy mieszkających w motelu przy Disneylandzie poruszyła wiele serc i wywołała dyskusję o wychowaniu i znaczeniu wzorców w życiu dzieci.

Nadal prowadzimy gimnastykę w Klubie Senior+ w Krzeszowicach – fantastycznie w tej roli sprawdza się pani Beata Kuźnik, specjalistka do jogi i ćwiczeń z zakresu tzw. „zdrowego kręgosłupa”. W Tenczynku natomiast podobne zajęcia prowadzi Weronika Jaroń.

 Luty w Klubie Senior+

W lutym 2019 roku kontynuowaliśmy działalność Klubu Senior+ w Kopalni Talentów w Krzeszowicach.

We wtorki prowadziliśmy gimnastykę w Klubie Senior+ w Krzeszowicach –  fantastycznie w tej roli sprawdza się pani Beata Kuźnik, specjalistka do jogi i ćwiczeń z zakresu tzw. „zdrowego kręgosłupa”. W Tenczynku natomiast podobne zajęcia prowadzi Weronika Jaroń. 

1 lutego prowadzone były pierwsze zajęcia kulinarne. Seniorzy wymieniali się sprawdzonymi przepisami na pasty do kanapek. Przygotowywano wspólnie tradycyjny twarożek, pastę rybną i jajeczną, a degustacja sprawiła wszystkim dużo radości i przede wszystkim smaku!

8 lutego gościliśmy w naszym Klubie młodszego aspiranta Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa pana Jakuba Mirka, który zaprezentował Seniorom pokaz pierwszej pomocy. W miłej atmosferze można było dowiedzieć się jak reanimować osobę nieprzytomną, co to jest pozycja bezpieczna i jak sobie poradzić z ułożeniem poszkodowanej osoby w ten sposób, przypomniane też zostały numery telefonów alarmowych. Każdy miał okazję spróbować na fantomie robienie ucisków serca i wdechów.

15 lutego silna grupa naszych seniorów wzięła udział w Poetyckich (nie) Walentynkach w Centrum Kultury i Sportu. Było pięknie, wzruszająco i nastrojowo podczas spotkania z poetką Katarzyną Miarczyńską i bardem Piotrem Kłeczkiem.  Spotkanie prowadziła Monika Dudek.

Liczna grupa naszych beneficjentów wzięłam udział w gminnej imprezie „Folk karnawał” pokazując ile energii i radości drzemie w ludziach. Zabawa trwała kilka godzin, a zaangażowanie seniorów było nie do opisania. Już zapowiedzieli równie liczny udział w nadchodzących pierwszych Fajfach dla Seniorów (1 marca).

W lutym Seniorzy wzięli także udział w pokazie filmu „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze 
w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego organizowanego przy Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

Dzięki ogromnemu ekranowi, który użyczyliśmy na potrzeby projekcji, nasi seniorzy oraz inni uczestnicy, mieli namiastkę prawdziwego kina.

STYCZEŃ W KLUBIE SENIOR+

Od początku stycznia rozpoczęliśmy działalność Klubu Senior+ w Kopalni Talentów w Krzeszowicach. Pierwszy miesiąc funkcjonowania tego miejsca to mnóstwo pracy organizacyjnej i administracyjnej. Przygotowaliśmy tabliczkę i pieczątkę wymagane w umowie na prowadzenie Klubu, stworzyliśmy wzór nowych deklaracji dla seniorów, zachowując przy tym wszystkie obostrzenia spowodowanym wejście w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych. Dzięki wcześniejszemu zgromadzeniu seniorów w Ośrodku Integracji Seniorów i Młodzieży (w latach 2015-2018) mogliśmy rozpocząć działalność w zasadzie od samego początku – gimnastyką, oraz spotkaniem organizacyjnym, podczas którego jak zwykle zwróciliśmy się do seniorów z zapytaniem o ich potrzeby i przemyślenia w związku z funkcjonowaniem nowego Klubu. Opracowaliśmy szereg pomysłów na zajęcia, warsztaty i wycieczki, który będziemy realizować w ciągu trwania projektu.W nowym miejscu mogliśmy zwiększyć liczbę osób uczęszczających na zajęcia gimnastyczne. Ogromne zainteresowanie tymi spotkaniami są dowodem na to, że aktywność fizyczna jest dla nich bardzo ważna i potrzebna. Dzięki prezentowi z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nasi seniorzy będą mogli teraz ćwiczyć również na rowerku stacjonarnym podarowanym przez premiera Mateusza Morawieckiego.Od stycznia gimnastykę w Klubie Senior+ w Krzeszowicach prowadzi Beata Kuźnik, kontynuujemy również zajęcia w Tenczynku, które prowadzi Weronika Jaroń. Poza gimnastyką seniorzy nie stroną od innych form aktywności fizycznej – świadczą o tym spacery w Krzeszowicach i Czernej, podczas których mieliśmy możliwość dotlenienia się i miłego spędzenia czasu.Pierwszymi gośćmi w naszym Klubie byli przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzeszowicach, którzy przedstawili seniorom możliwości otrzymania wsparcia przez GOPS. Seniorzy z zainteresowaniem słuchali o dostępnych świadczeniach a także innych dziedzinach, w których mogą zwrócić się o pomoc do pracowników tej jednostki. 11 stycznia silna grupa naszych seniorów wzięła udział w koncercie kolęd w wykonaniu międzynarodowego zespołu wokalno-instrumentalnego projektu Erasmus+ „Together to enjoy, join to learn” . Koncert odbył się w Kościele Parafialnym w Tenczynku. 15 stycznia jedna z naszych seniorek – Stanisława Prydek, zabrała nas w Bieszczady! Swoimi barwnymi opowieściami o tamtejszej przyrodzie i historiach mieszkających tam ludzi zachęciła wiele koleżanek do wybrania się na urlop właśnie w tamte strony. 18 stycznia w naszym Klubie odbył się wieczór z poezją, poświęcony Oldze Drahonowskiej-Małkowskiej. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy minutą ciszy, by uczcić prezydenta Pawła Adamowicza, zmarłego prezydenta Gdańska. Potem harcerze z Hufca ZHP Krzeszowice, 37 Drużyny Wędrowniczej „Zakon Feniksa”,zaprezentowali nam wybór wierszy słynnej Oleńki, przeplatany fragmentami jej życiorysu. Phm. Emilia Owoc, członkini Komendy ZHP w Krzeszowicach zaproponowała, aby seniorzy wraz z harcerzami i wszystkimi uczestnikami spotkania spletli braterski krąg i odśpiewali tradycyjne harcerskie”Bratnie słowo”. Na koniec spotkania Monika Dudek, prezeska Fundacji Kobieta w Regionie, organizacji która prowadzi Klub Senior+ w Krzeszowicach, wręczyła harcerzom w geście podziękowania wydawnictwa z regionu. Podkreśliła jak ważny był to dla nas wieczór i jak docenia zaangażowanie młodych ludzi, którzy samych siebie określili jako „zainteresowanych kulturą i wrażliwych na nią”. Naszym towarzyszem wieczoru był również pan Wacław Gregorczyk, burmistrz Gminy Krzeszowice.
Beneficjenci naszego projektu uwielbiają Czerną i znajdujący się tam Klasztor Karmelitów. Tym razem poza krótkim spacerem po dróżkach zaproponowaliśmy im wizytę w tamtejszym kinie, gdzie mogli zobaczyć wzruszający film „Niebo istnieje – naprawdę”. Bardzo cieszy nas, że starsze osoby są coraz bardziej aktywne w mediach społecznościowych. Seniorzy coraz sprawniej radzą sobie z korzystaniem z poczty elektronicznej i portali społecznościowych. Niestety, są narażeni na działania oszustów. 25 stycznia Agnieszka Szczuka-Ciapała przybliżyła im problem łańcuszków internetowych, które zalewają internet. Opowiedziała o tym czym są i czemu służą te wiadomości, padło wiele przykładów, seniorzy również chętnie dzielili się swoimi obserwacjami na ten temat.Tego samego dnia wzięliśmy także udział w pokazie filmu „Dzikie historie” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego organizowanego przez Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. Dzięki ogromnemu ekranowi,który użyczyliśmy na potrzeby projekcji, nasi seniorzy oraz inni uczestnicy, mieli namiastkę prawdziwego kina.2 lutego kończy się okres bożonarodzeniowy, dlatego pod koniec miesiąca postanowiliśmy spotkać się raz jeszcze, by wspólnie pokolędować i nacieszyć się świąteczną atmosferą w miłym towarzystwie.Seniorzy mogą skorzystać z pomocy w obsłudze telefonów komórkowych i tabletów. Klub jest także miejscem,gdzie mają również możliwość by spotkać się przy kawie, porozmawiać, poczytać książkę lub aktualną prasę.

ZACZYNAMY NOWY SEZON!

Po ponad trzech latach opuściliśmy naszą siedzibę na ulicy Szkolnej i teraz, w bardziej przestronnym miejscu, blisko dworca PKP i dworca busów, zaczynamy na nowo nasze spotkania.

Florianówka, Kopalnia Talentów, remiza OSP przy ulicy Floriana –  różnie kojarzymy i nazywamy to miejsce. Teraz, dla nas, krzeszowickich seniorów i pracowników oraz wolontariuszy Fundacji Kobieta w Regionie, to w wyznaczone dni siedziba KLUBU SENIOR +.
Mamy nadzieję, że sąsiedztwo osiedli, łatwy dojazd dla osób spoza Krzeszowic spowoduje napływ nowych członków Klubu, którzy docenią tę inicjatywę i możliwość integracji z innymi mieszkańcami gminy.

Zapraszamy do nas:

WTORKI, od 11.00 do 15.00
ŚRODY, od 8.00 do 12.00
PIĄTKI, od 14.00 do 18.00

W środy planujemy gimnastykę i zajęcia z zakresu „zdrowy kręgosłup”, wtorki to czas na spotkania ze specjalistami różnych dziedzin, prelekcje o podróżach i przede wszystkim swobodne spotkania przy kawie i prasie.

W piątki rezerwujemy czas na warsztaty rękodzieła, spotkania kulinarne oraz – uwaga nowość! -FAJFY DLA SENIORÓW 

Niezależnie od ustalonych aktywności, zawsze możecie Państwo przyjść do nas by pogawędzić ze znajomymi, poczytać bieżącą prasę, pograć w scrabble, poczytać książkę, wypić bezpłatnie kawę czy herbatę.

O wszystkich planach i szczegółach spotkań możecie Państwo przeczytać na bieżąco na naszym profilu na FACEBOOKU – 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły, propozycje! To miejsce dla Was i tworzone przez Was!

Czekamy na seniorów w KLUBIE SENIOR+ na ul. Floriana 3 w Krzeszowicach! 

***
Projekt realizowany przez Fundację Kobieta w Regionie jest finansowany z dotacji Wojewody Małopolskiego i środków własnych Gminy Krzeszowice

 Spotkanie opłatkowe na Szkolnej

19 grudnia nasi seniorzy spotkali się po raz ostatni w tym roku, na Szkolnej jak zawsze mówili, by zakończyć uroczyście miniony rok i złożyć sobie życzenia na nadchodzące święta.

Agnieszka Wołodko, kierowniczka Ośrodka, podziękowała wszystkim za cały rok pracy, spotkań, wypełniony życzliwością i radością z bycia razem.
Powitała gości, w tym panią Anetę Solarz, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzeszowicach oraz Katarzynę Szymczychę, kierownik Sekcji Administracyjno-Prawnej.

Także burmistrz Wacław Gregorczyk oraz Leszek Kramarz, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Statutów, Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Miejskiej w Krzeszowicach, złożyli seniorom świąteczne życzenia.

Potem zaczęto wspominać – Boże Narodzenie na wsi, w czasach wojny i tuż po wojnie, świąteczne, bardzo proste wówczas potrawy, chodzących po domach kolędników, wiejskie figle po pasterce.

W przygotowaniu poczęstunku pomogła niezawodna jak zwykle krzeszowicka młodzież, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2, niektórzy od początku związani z Ośrodkiem.

Wycieczka do Wieliczki

8 listopada nasi seniorzy wybrali się do Wieliczki. Mieliśmy okazję zwiedzać trasę pielgrzymkową położoną na terenie tamtejszej Kopalni Soli.
Podziwialiśmy urokliwe korytarze i kaplice, wsłuchując się w ciekawe opowieści naszego przewodnika, pana Roberta. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu

_ABK2388
« 1 z 68 »

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie” –  przed dniem Wszystkich Świętych etnolog Monika Dudek opowiedziała naszym seniorom i młodzieży o starodawnym zwyczaju odprawiania dziadów i innych tematach związanych ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych.

 

 

 

 

Tydzień z kuchnią węgierską

„Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść” ? – Bzdura!  Nasi seniorzy udowodnili dziś, że w grupie siła!

Przygotowane przez nich leczo było znakomite! Dziękujemy wszystkim za mile spędzone popołudnie.

wegry (8)
« 1 z 8 »

Wycieczka do Zakrzowa i Kalwarii Zebrzydowskiej

W miniony weekend (6-7 października) wybraliśmy się na wycieczkę do Zakrzowa i Kalwarii Zebrzydowskiej.
W tamtejszym Ośrodku Wczasowo Rekolekcyjnym Caritas miło spędziliśmy czas spacerując po pięknie zalesionych terenach, korzystając z atrakcji znajdujących się na miejscu. Dzięki temu, że pogoda była przepiękna, sobotę zakończyliśmy ogniskiem.
W niedzielę udaliśmy się na mszę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zwiedziliśmy tamtejsze sanktuarium oraz dróżki.

SAVE_20181007_164728
« 1 z 4 »

Dzień Seniora

1 października wypada Międzynarodowy Dzień Seniora. Z tej okazji przygotowaliśmy dla seniorów mały poczęstunek i kilka niespodzianek.
Młodzież z ośrodka przygotowała znakomite, piękne, kolorowe owocowe szaszłyki. Poza tym na stołach znalazły się pyszne ciasta i ciasteczka. Każdy senior otrzymał słodki upominek ze specjalną dedykacją oraz kartkę z życzeniami od młodzieży i pracowników ośrodka.
Życzenia naszym seniorom złożyła również prezes Fundacji Kobieta w Regionie – Monika Dudek.

dzień seniora (38)
« 1 z 7 »

Przygoda z kuchnią grecką

grecja  (13)
« 1 z 17 »

Wizyta w wiosce indiańskiej

10 września seniorzy i młodzież z naszego ośrodka wybrali się do Zalasu, do wioski indiańskiej APARAHO.

Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem wykonywali postawione przez wodza zadania – jesteśmy z Was bardzo dumni! 

Zajadając się kiełbaskami z ogniska z przyjemnością słuchaliśmy opowieści o Indianach.

Zdecydowanie był to udany dzień!

IMG_20180910_174926
« 1 z 50 »

O emocjach słów kilka

Dziś zajęcia warsztatowe z naszą panią kierownik – Agnieszką Wołodko. O emocjach i o tym, jak te złe przekuć w pozytywne działanie

IMG_20180416_155532
« 1 z 3 »

 Wielkanocne spotkanie

9 kwietnia – w naszym ośrodku przedłużamy świąteczną atmosferę! Dziś zorganizowaliśmy wielkanocne spotkanie, tzw jajeczko. Na stole ponownie zagościły ćwikła, chrzan, babki i oczywiście faszerowane jajka! Jak zwykle było pysznie i wesoło!

świeta wielkanoc (1)
« 1 z 4 »

Robimy pisanki!

Przed świętami wielkanocnymi spotkaliśmy się, by wspólnie przygotowywać piękne, kolorowe pisanki. Nieco mniej tradycyjne, gdyż do ich zdobienia użyliśmy kolorowych piór, cekinów, tasiemek i koronek.

pisanki  (12)
« 1 z 11 »

19 marca – spotkanie  Jackiem Kretem

Pan Jacek opowiedział naszym seniorom od czego można i warto się ubezpieczać. 🙂

 

 Dzień Kobiet w Ośrodku Integracji Seniorów i Młodzieży

W tym roku Dzień Kobiet świętowaliśmy podwójnie! Podczas poniedziałkowego spotkania, 5 marca, Bożena Klatecka przygotowała dla naszych pań zabiegi pielęgnacyjne na dłonie.
Natomiast 8 marca spędziliśmy wraz z Klubem Seniora „Radość Życia” w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.  Życzenia wszystkim paniom złożyli m.in. radny Powiatu Krakowskiego Jerzy Wnęk i wicedyrektor CKiS Paweł Czyż. Poza kwiatami prezentem na Dzień Kobiet był recital Beaty Zacharko. Artystka, wspólnie z akompaniującym jej przy pianinie Wiesławem Gertnerem, zaśpiewała wiele znanych i lubianych polskich szlagierów. Recital miał charakter znanej i popularnej przed laty audycji radiowej „Podwieczorek przy mikrofonie”.

dd (14)
« 1 z 14 »

Porozmawiajmy o jodze – spotkanie z Beatą Kuźnik

Dziś gościem w naszym ośrodku była pani Beata Kuźnik, która prowadzi szkołę jogi Pracownia Tenczynek, Tęczowa 5

Nasze seniorki i młodzież z zainteresowaniem słuchali o tym jak ważne jest to jak się odżywiamy, oddychamy i jak dbamy o swoje ciało.

Pani Beata pokazała nam również kilka ćwiczeń na oddychanie, a dzięki pani Klaudii mogłyśmy zobaczyć kilka podstawowych pozycji, które może wykonać nawet początkujący.

Serdecznie dziękujemy za dzisiejsze spotkanie!

joga (5)
« 1 z 10 »

Warsztaty walentynkowe

Z okazji wypadających 14 lutego Walentynek zorganizowaliśmy spotkanie, podczas którego każdy z uczestników mógł przygotować swoją własną walentynkową kartkę – dla męża, żony, przyjaciółki, babci lub wnuczka.

Seniorzy i młodzież świetnie bawili się tworząc dzieła, a rezultaty ich pracy możecie zobaczyć w galerii.

walentynki  (16)
« 1 z 16 »

Ostatki w Ośrodku Integracji

5 lutego urządziliśmy spotkanie ostatkowe. Licznie zebrani seniorzy w towarzystwie młodzieży słuchali swoich ukochanych przebojów, śpiewali biesiadne piosenki, rozmawiali się i śmiali przy gorącej herbacie i pysznych pączkach. Zapraszamy do fotorelacji:

27752125_1538455442858767_4191664944568295340_n
« 1 z 10 »

Maski karnawałowe!

maski  (14)
« 1 z 14 »

Wyjazd do Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie

Ostatni roboczy dzień 2017 roku spędziliśmy bardzo przyjemnie, zanurzając się – prawie dosłownie – w historię starego Krakowa. Największe, interaktywne podziemne muzeum w Polsce zachwyciło tak młodszych jak i starszych.

Każdy mieszkaniec naszej gminy i okolic powinien tam pojechać choć jeden raz i zarezerwować trochę czasu na zwiedzanie!

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zachęca:

„Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Rynku Podziemnego.”

My zeszliśmy i odkryliśmy fascynującą historię Krakowa.

Spodobała nam się możliwość poznania swojej wagi w kamieniach, funtach i cetnarach. Przeliczenie tego na kilogramy to niezła zagadka, ale nie każdy z nas stanął na wadze.

Dziękując wszystkim za dobry wspólny czas zapraszamy do Ośrodka już we wtorek, 2 stycznia 2018 roku, w godzinach od 14.00 do 18.00!

podziemia (11)
« 1 z 10 »

Spotkanie Wigilijne 2017

We wtorek,19 grudnia, odbyło się nasze spotkanie opłatkowe, podsumowujące rok działalności Ośrodka. Dzięki gościnności dyrekcji Centrum Kultury i Sportu, mogliśmy spotkać się w pięknym otoczeniu prac Zdzisława Słoniny.

Swoją obecnością zaszczycili nas pan Adam Godyń – przewodniczący Rady Miejskiej oraz pani Katarzyna Szymczycha z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wieczór uświetnił występ zespołu Kozierowianie, z inscenizacją obrzędu święcenia owsa na Święto świętego Szczepana.

Wszystkim seniorom, młodzieży z naszego ośrodka oraz naszym przyjaciołom składamy najserdeczniejsze życzenia, spokojnych rodzinnych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!

2018 wigilia (22)
« 1 z 22 »

Świąteczne wycinanki

25552293_1494384307265881_4512046719068473561_n
« 1 z 10 »

Przedświąteczna relaksacja

Święta i koniec roku to bez wątpienia piękny czas. Niestety, często zdarza się, że bywa też nerwowy.

Dlatego jutro o godz.16.00 zapraszamy na relaksację i jogę śmiechu.
Zajęcia poprowadzi pani psycholog Emilia Owoc.
Gabinet Pomocy Psychologicznej w Krzeszowicach

Naładuj się z nami pozytywną energią! 

 

 

 

 Gruzja i góra Kazbek

W poniedziałek, 4 grudnia, o godz. 16.30 spotkanie z panią Agnieszką Fryt, która opowiedziała nam o swojej podróży do Gruzji i zdobyciu góry Kazbek.

 

 

 

 Spotkanie z Wiolettą Frankiewicz

Naszym gościem była Wioletta Frankiewicz – polska lekkoatletka, rekordzistka świata w biegu na 2000 metrów z przeszkodami, medalistka Mistrzostw Europy, opowiadała o swojej sportowej karierze, treningach i udziałach w Olimpiadach w Atenach i Pekinie. Zaprezentowała obecnym swoje medale, cierpliwie rozdawała także zdjęcia z autografami. Wspaniała atmosfera, dużo śmiechu, żartów, wspaniałych fotografii ze zgrupowań i zawodów i przede wszystkim ogrom niesamowitych informacji i ciekawostek o tym jak wygląda życie sportowca.

wiola (6)
« 1 z 6 »

Andrzejki!

Z tej okazji pani etnolog Monika Dudek opowiedziała naszym seniorom i młodzieży o magii, ludowych tradycjach i przesądach, a także wróżbach, jakie chłopcy i dziewczęta przygotowywali na te dni. Wróżyliśmy my zatem i my –
z fasoli, kolorowych karteczek, układaliśmy również buty, by dowiedzieć się kto pierwszy o żeni się lub wyjdzie za
mąż.

andrzzejki (9)
« 1 z 9 »

 Z wizytą u Burmistrza Gminy Krzeszowice

Olga, Karolina Zosia i Bartek – stali bywalcy naszego Ośrodka przy Szkolnej 3, poprosili o spotkanie z Burmistrzem Gminy Krzeszowice Wacławem Gregorczykiem i zostali przez niego ugoszczeni w środę, 15 listopada.

Nasza młodzież chciała porozmawiać o możliwości powstania w Krzeszowicach wrotowiska, czyli zadaszonego miejsca do jeżdżenia na wrotkach i rolkach.
Już wcześniej rozmawiali o tym z Przewodniczącą Osiedla, na którym chcieliby, aby takie miejsce powstało oraz z przedstawicielem Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Wizyta w gabinecie Burmistrza była uwieńczeniem drogi starań a zarazem wspaniałą lekcją o samorządzie terytorialnym.
Pan Burmistrz nie tylko z zainteresowaniem wysłuchał argumentów przemawiających za słusznością realizacji pomysłu młodzieży, ale opowiedział przy okazji jak tworzy się budżet Gminy, ile kosztów stałych ponosi się w skali roku i jak wygląda podejmowanie decyzji którą z propozycji mieszkańców zrealizować w danym roku. Poruszył również kwestię posiadania przez gminę własnych gruntów, bo tylko na takich terenach można coś planować, odniósł się też do hierarchii potrzeb społecznych czyli zasięgu problemu, który się rozważa.
Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze, a młodzież miała okazję przekonać się, że jest poważnie traktowana przez dorosłych. Kwestia powstania wrotowiska będzie rozważana – zapewnił Pan Burmistrz.

Centrum Nauki Kopernik

3 listopada zabraliśmy seniorów i młodzież z naszego ośrodka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

To zdecydowanie była udana wycieczka! Ogrom atrakcji, doświadczeń, zagadek. Nie sposób było zobaczyć wszystkiego!
To miejsce, które uczy poprzez zabawę. Zarówno seniorzy jak i młodzież z radością spacerowali po wystawach, zagłębiali się w tajemnice każdego stanowiska.

Za zdjęcia serdecznie dziękujemy panu Andrzejowi Buliczowi!

warszawa (21)
« 1 z 24 »

Jesienne stroiki

22815177_1444900905547555_738827450543269503_n
« 1 z 10 »

Za oknami piękna, złota jesień, a już niebawem dzień Wszystkich Świętych.

W związku z tym zapraszamy seniorów i młodzież do wspólnego przygotowania pięknych, jesiennych stroików.

Zajęcia w najbliższy poniedziałek, 23 października, o godz.15 30 poprowadzi Anna Koblak.

Można zabrać ze sobą kolorowe liście, kasztany, żołędzie, suszone kwiaty, szyszki i inne materiały, które mogą przydać się przy tworzeniu wymarzonego stroika.

WINCENTY DANEK – NAUCZYCIEL Z KRZESZOWIC

W ostatnich dniach mieszkańcami naszej gminy wstrząsnęła informacja o konieczności zmiany nazwy ulicy Danka w Krzeszowicach. Takie polecenie otrzymał samorząd w Krzeszowicach od Wojewody Małopolskiego.

Nawiązując do bieżących wydarzeń, serdecznie zapraszamy na spotkanie z doktorem Gabrielem Szusterem – historykiem, autorem biografii Wincentego Danka, który przybliży nam biografię profesora oraz jego działalność dydaktyczną na terenie Krzeszowic i okolicy.
Nie zabraknie także czasu na dyskusję o tej kontrowersyjnej decyzji.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 16 października, o godz. 16.00

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Seniora

Wspólnie z Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach zaprosiliśmy seniorów z naszej gminy na imprezę z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora. Dla licznie przybyłych gości wystąpił znakomity Zespół Wokalny Retro działający przy Centrum Kultury Podgórza – Klub Rybitwy. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Małgorzata Lesiewicz-Przybył, solistka Opery Krakowskiej. Krzeszowiccy seniorzy, wspólnie z koleżankami i kolegami z Krakowa, znakomicie się bawili śpiewając znane i lubiane piosenki.

Młodzież z naszego Ośrodka przygotowała dla seniorów wyśmienite przekąski, a seniorki przepyszne ciasta. 

Życzenia krzeszowickim i krakowskim seniorom złożyli burmistrz Wacław Gregorczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Adam Godyń oraz zastępca dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach Paweł Czyż.

Więcej zdjęć na stronie Magazynu Krzeszowickiego: TUTAJ

dzień seniora (26)
« 1 z 35 »

Mini turniej w bule

Seniorzy i młodzież z naszego Ośrodka wzięli udział w finale mini turnieju w bule, organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej. Zabawa była przednia!

Młodzież z naszego Ośrodka reprezentowali Olga Krańska z Oliwią Dudek oraz Karolina Szczepanik i Szymon Gędłek.
Seniorów natomiast trio Zofia Godyń, Zofia Dyba i Zofia Tulicka!

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom finału!

bule (8)
« 1 z 9 »

Filmowe wieczorki w ostatni poniedziałek miesiąca!

Przez kolejne cztery jesienno-zimowe wieczory zapraszamy na spotkania, podczas których będziemy rozmawiać o kinie, filmach, ulubionych aktorach i reżyserach.

Na dobry początek tematem naszego spotkania będzie film Piotra Trzaskalskiego z 2012 roku – „Mój rower”

Serdecznie zapraszamy na godzinę 16!

 

 

 

O irydologii słów kilka

W poniedziałek, 17  września, o godz.15.00 zapraszamy na spotkanie z lek. med. Alicją Olmą, która opowie nam o dziale medycyny alternatywnej: irydologii, czyli badaniu naszego organizmu na podstawie tęczówki oka.

Serdecznie zapraszamy!

Ognisko na Ogródkach Działkowych KOLEJARZ

Wakacje oficjalnie pożegnane, praca ośrodka uroczyście zainaugurowana!

W poniedziałek, 11 września, zorganizowaliśmy na krzeszowickich ogródkach działkowych prawdziwą ucztę! Na stołach gościły przygotowane przez młodzież i seniorów ciasta i sałatki. Pieczone kiełbaski i ziemniaczki serwowaliśmy zarówno z grilla jak i z rozpalonego przez młodzież ogniska.
I choć momentami deszcz próbował nas wystraszyć, spędziliśmy jak zwykle urocze popołudnie, wspólnie śmiejąc się, rozmawiając i planując m.in zbliżającą się wielkimi krokami ośrodkową wycieczkę! 

Za zdjęcia serdecznie dziękujemy panu Marianowi Lewickiemu!

kolejarz (15)
« 1 z 15 »

Wracamy po wakacyjnej przerwie!

Już w najbliższy poniedziałek o godz. 15.30 zapraszamy na Szkolną 3, by przy kawie i ciastku podzielić się wakacyjnymi wspomnieniami i porozmawiać o planach na kolejne 4 miesiące.

Bądźcie z nami! 

 

 

 

 

Z wizytą w najbardziej kolorowej wsi w Polsce!

Położone na Powiślu Dąbrowskim Zalipie jest niezwykłą w skali naszego kraju, ale i całej Europy wsią, charakteryzującą się kolorowymi malowidłami na ścianach domów i ich otoczeniu.
Płoty, stodoły, a nawet psie budy są tam pokryte przepięknymi kwiatami. Pochodząca z XIX wieku tradycja jest pielęgnowana do dnia dzisiejszego – mieszkańcy organizują konkursy na najładniej przyozdobioną zagrodę.
Właśnie do Zalipia wybrali się uczestnicy zajęć Ośrodka Integracji Seniorów i Młodzieży prowadzonego w Krzeszowicach przez Fundację Kobieta w Regionie. Seniorzy i młodzież wzięli udział w warsztatach organizowanych w Domu Malarek, gdzie poznali dawne metody zdobień na zalipiańskich domach. Każdy miał okazję wykonać pędzel z brzozowego patyka rozbitego kamieniami, a następnie wypróbować pędzle z końskiego włosia. W ostatniej części warsztatów uczestnicy przyozdobili kolorowymi wzorami przedmioty użytkowe – łyżki, deseczki, łopatki – które stały się piękną pamiątkę z wizyty w Zalipiu.

Będąc w tamtych stronach nie sposób nie zajrzeć do Zagrody Felicji Curyłowej – najsłynniejszej malarki z Zalipia. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili również kościół św. Józefa Oblubieńca w Zalipiu oraz największą w Małopolsce synagogę w Dąbrowie Tarnowskiej, będącą Ośrodkiem Spotkań Kultur. Wycieczka była wydarzeniem kończącym pierwsze półrocze działalności Ośrodka.

W okresie wakacyjnym będzie on nieczynny, ale od września serdecznie zapraszamy na ulicę Szkolną 3 zarówno naszych starych znajomych, jak i nowe osoby, seniorów i młodzież, chcących wziąć udział w ciekawych zajęciach, zintegrować się i poznać niezwykłych ludzi.

_BAA7246
« 1 z 51 »

Gramy w bule!

W czerwcu już dwukrotnie gościliśmy w naszym Ośrodku pana Zbigniewa Durczoka ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej, który zaraził nas pasją do pochodzącej z Francji gry w bule. Zabawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony młodzieży jak i seniorów. Pomimo niejednokrotnie zaciętych rozgrywek sprawiają one frajdę starszym i młodszym uczestnikom.

 

 Majówka Hrabiny Zofii  w Krzeszowicach

27 i 28 maja beneficjenci Ośrodka Integracji Seniorów i Młodzieży wzięli udział w obchodach święta miasta – Majówce Hrabiny Zofii. W sobotę seniorzy wybrali się na zamek Tenczyn w Rudnie, by uczestniczyć w „Pikniku z Hrabiną”. Dzięki pani Bognie Wernichowskiej mogliśmy wysłuchać wielu ciekawostek o rodach Potockich i Tęczyńskich. Przy dźwiękach muzyki na żywo zwiedzaliśmy pięknie odnowiony zamek. Wielką atrakcją był także polonez i menuet tańczony na zamkowym dziedzińcu. W drugim dniu Majówki, już w Krzeszowicach, seniorzy i młodzież, często w strojach z epoki, wzięli udział w tradycyjnym polonezie na rynku.

 

Co w krzeszowickiej trawie piszczy?

W poniedziałek, 22 maja, o godz. 15.30 zapraszamy na wiosenny spacer po Krzeszowickich parkach. Zobaczymy jak przyroda budzi się do życia, nie zabraknie słodkiej przekąski pod Pałacem Potockich. Zbiórka na szkolnej 3!

Sznurkowa biżuteria

Uczestnicy dzisiejszych zajęć opuścili nasz Ośrodek z pięknymi własnoręcznie wykonanymi bransoletkami.

Seniorki i młodzież uważnie wpatrywali się w dziergane oczka, jednak efekty zdecydowanie były warte precyzyjnej pracy!

20170508_155926
« 1 z 6 »

 Afrykańskie slajdowisko!

W najbliższy wtorek, 25 kwietnia, na Szkolnej 3 niezwykłe slajdowisko!

Wraz z Klubem Wspinaczkowym TRAWERS zapraszamy na spotkanie z panem Jakubem Mitką, który opowie o swojej podróży do afrykańskiej Namibii.

Zaczynamy o godz. 18.00.

Noc Sów 2017

Zapraszamy do  obejrzenia galerii z Nocy Sów – zorganizowanej przez Fundację Kobieta w Regionie 1 kwietnia 2017 roku, w której udział wzięli m. in. seniorzy i młodzież z naszego ośrodka.

sowy 2017 (20)
« 1 z 40 »

Wielkanocne spotkanie na Szkolnej

W miniony poniedziałek wiosenne słońce zawitało do Ośrodka Integracji Seniorów i Młodzieży, a wraz z nim żonkile, tradycyjne jajeczka i domowe wypieki.

Na stołach pojawiły się pyszne baby, orzechowe drożdżówki, domowy chrzan z jajkiem, tradycyjny żurek i wiele innych smakołyków.

W miłej atmosferze składaliśmy sobie świąteczne życzenia, rozmawialiśmy o planach na święta i przepisach na  wielkanocne specjały.

jajeczko (10)
« 1 z 10 »

 

 

Przygotowujemy wielkanocne palmy.

Z kwiatów, które przygotowywaliśmy przez ostatnie tygodnie, gałązek bukszpanu, pięknych bazi i traw, seniorzy i młodzież przygotowali wspaniałe wielkanocne palmy, które teraz mogą zabrać ze sobą do Kościoła na święcenie! 🙂

20170403_171610
« 1 z 10 »

Wiosennie, kulinarnie i świątecznie!

Miniony poniedziałek. Ależ było pysznie!

Niebawem Wielkanoc, więc podczas naszego spotkania rozmawialiśmy o tradycjach świątecznych i potrawach, bez których nie wyobrażamy sobie tych dni. Żurek czy barszcz biały? Pascha czy mazurek? Z czego zrobić najlepszy farsz do mięsa?
Odpowiedzi były różne – w zależności od wieku i miejsca pochodzenia pytanego. Zyskaliśmy za to wiele nowych, ciekawych przepisów.

A że nic tak nie działa na apetyt jak rozmowy o jedzeniu – wspólnie przygotowaliśmy przepyszne, zdrowe przekąski. Świeże sałatki i twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem. Jedzenie migiem zniknęło ze stołów!

gotowanie  (6)
« 1 z 13 »

W poniedziałek, 27 marca, o 15.30 zapraszamy do wspólnego przygotowywania zdrowych, wiosennych przekąsek, podczas którego rozmawiać będziemy o świątecznych tradycjach w naszych domach i o potrawach, których nie może zabraknąć na Wielkanocnym stole.

„Kiedy do szpitala?”
Spotkanie z Maciejem Góralskim – ratownikiem medycznym.

Jutro o 15.30 na Szkolnej dowiemy się jak wykryć wylew oraz jakich objawów chorobowych nie warto bagatelizować.
Będzie też o pierwszej pomocy i o tym jak mało trzeba, żeby uratować komuś życie.

Zapraszamy!

JUŻ NIEDŁUGO TŁUSTY CZWARTEK!

Przygotowujemy i zjadamy ostatkowy chrust!

chrust (13)
« 1 z 13 »

W poniedziałek, 20 lutego, o godz. 15.30 zapraszamy na wspólne przygotowywanie ostatkowego chrustu!

Zagniatamy, przewijamy, smażymy i w końcu zjadamy – wspólnie raźniej! 🙂

Do zobaczenia na Szkolnej!

Faworki 5

Kwiaty do stworzenia palm Wielkanocnych!

13 lutego o 15.30 warsztaty z Anną Koblak. Rozpoczynamy przygotowanie kwiatów z bibuły, z których potem wykonamy Palmy Wielkanocne.
Zapraszamy na Szkolną 3!

maxresdefault

 

Krzeszowicka balneologia kiedyś i dziś

W miniony poniedziałek naszymi gośćmi byli Panowie Andrzej Osiniak i Artur Baranowski – dyrekcja Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu w Krzeszowicach.
Słuchacze mogli dowiedzieć się wiele ciekawych informacji o historii i funkcjonowaniu krzeszowickiej balneologii, chętnie zadawali pytania o rodzaje oferowanych zabiegów i czas oczekiwania przyjęcie na poszczególne z nich.

20170206_160107
« 1 z 7 »

Spotkanie z panią Teresą Czerny

W ubiegłą środę, 1 lutego, mieliśmy zaszczyt gościć w naszym ośrodku panią Teresę Czerny – laureatkę ubiegłorocznej nagrody „Źródło sukcesu” w kategorii człowiek.

Pani Teresa jest wychowanką Państwowego Zakładu Wychowawczo-Naukowego w Krzeszowicach, nauczycielką, polonistką, jedną z założycielek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać bardzo ciekawych historii o tym jak wyglądało życie w Państwowym Zakładzie Wychowawczo-Naukowym – harmonogramie dnia młodzieży, nauczaniu  i rozrywkach.

Pani Teresa opowiedziała także o swoim dzieciństwie, czasach wojny oraz o tym jak z Lwowa jej rodzina przywędrowała do Polski.

teresa czerny (5)
« 1 z 5 »

Warsztaty plastyczne z Anną Koblak

ani warsztaty (3)
« 1 z 10 »

Coś z niczego czyli piękne koszyczki z szarego papieru!

Już jutro o godz. 15.30 w naszym Ośrodku warsztaty z Anią Koblak.

Serdecznie zapraszamy!  

P4030908

Biżuteria z filcu na Dzień Babci!

Już jutro, w poniedziałek – 16 stycznia, w naszym ośrodku wykonywać będziemy biżuterię z filcu – idealny prezent na zbliżający się Dzień Babci i nie tylko!
Warsztaty poprowadzi Anna Koblak.

Zapraszamy na godz. 15.30!

kolorowy-naszyjnik-z-filcu-bizuteria-filcowy,pmcfqqjpnzfnzkqt

 

Działamy dalej!

Witamy w nowym, 2017 roku!

Z radością informujemy, iż oferta złożona przez Fundację Kobieta w Regionie wygrała rozpisany przez Gminę konkurs, a nasz ośrodek będzie nadal działał!

W związku z tym zapraszamy seniorów i młodzież już jutro, 2 stycznia,
o godz.16.00 na spotkanie organizacyjne, podczas którego rozmawiać będziemy o naszych planach i oczekiwaniach na kolejny rok działalności.

Zdjęcie użytkownika Ośrodek integracji seniorów i młodzieży w Krzeszowicach.

Opłatek w doborowym towarzystwie!

W poniedziałek, 19 grudnia, w świątecznie ozdobionej sali Ośrodka Integracji na Szkolnej, wraz z seniorami
i młodzieżą spotkaliśmy się na przedświątecznym spotkaniu opłatkowym. Wspólnie życzyliśmy sobie samych wspaniałości w przyszłym roku, śpiewaliśmy kolędy, na gitarze akompaniowała nam Matylda – jedna z uczestniczek naszych zajęć.

Na stołach nie zabrakło pysznego barszczyku, kapuśniaczków i słodkich smakołyków.

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz miejskich – pan burmistrz Wacław Gregorczyk, przewodniczący Rady Miejskiej pan Adam Godyń oraz Panie Ewa Gędłek – dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzeszowicach oraz Katarzyna Szymczycha – kierownik działu administracyjno-prawnego GOPS, która nadzoruje nasz projekt.

Zaproszeni goście mogli podziwiać wystawę, która przygotowaliśmy ze zdjęć wykonanych podczas całego roku działalności Ośrodka. Skłoniły one uczestników zajęć do wspomnień i planów na, miejmy nadzieję, kolejny rok funkcjonowania naszej placówki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten poniedziałkowy wieczór!

opłatek 2016 (11)
« 1 z 14 »

 

Warsztaty świąteczne

Już za dwa tygodnie Wigilia! Rozpoczynamy zatem przygotowania świąteczne.

W poniedziałek, 12 grudnia, o 15.30 Anna Koblak poprowadzi w naszym ośrodku warsztaty ozdób świątecznych ze słomy i papieru.

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać piękną, papierową kulę, ciekawy łańcuch, lub inne jedyne w swoim rodzaju ozdoby – zapraszamy na Szkolną!

hqdefault

Grudniowy plan zajęć Ośrodka

Zachęcamy do zapoznania się z naszym „rozkładem jazdy” na najbliższy miesiąc. 🙂 pobierz-plan

zrzut-ekranu-2016-12-07-01-50-45

 

Wyjazdowe malowanie bombek!

26 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do fabryki bombek DEKORA
w Miechowie. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić miejsce, w którym powstają bańki, posłuchać opowieści osób pracujących w tym miejscu. Odbyły się także warsztaty, podczas których każdy własnoręcznie ozdabiał swoje własne bombki. Szczególnie ta atrakcja przypadła do gustu naszym benficjentom. Ogromne ilości kolorowych farb i brokatów musiały zrobić wrażenie na każdym, kto znalazł się w pracowni. Będąc w Miechowie nie mogliśmy nie zwiedzić przepięknej Bazyliki Grobu Bożego z podarowaną przez Ojca Świętego Jana Pawła II kopią Całunu Turyńskiego.
Udało nam się zwiedzić także o Muzeum Ziemi Miechowskiej, po którym oprowadził nas zamówiony przewodnik.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej wyprawy!

Miechów (78)
« 1 z 78 »

Porozmawiajmy o naturze! 🙂

Już w najbliższy poniedziałek, 5 grudnia, o godz. 15.30 w naszym Ośrodku niezwykłe spotkanie. Prezentację pt. „Sieć Natura 2000 a Gmina Krzeszowice” wygłoszą dr hab. Joanna Gałosz z instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Wojciech Gałosz ekolog, podróżnik, znawca środowiska i lokalnej historii.

Serdecznie zapraszamy!

natura_2000

System językowo-migowy w Ośrodku Integracji!

W poniedziałek, 28 listopada, o 15.30 zapraszamy na spotkanie podczas którego poznamy podstawy systemu językowo-migowego!

System językowo-migowy ma na celu wspieranie komunikacji między słyszącymi i niesłyszącymi, dlatego jest on połączeniem znaków migowych i gramatyki fonicznego języka polskiego.

Przyjdź i migaj z nami!

Zdjęcie użytkownika Ośrodek integracji seniorów i młodzieży w Krzeszowicach.

 

Kulturalne podróże dookoła Świata – Nowa Zelandia!

Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o kraju rugby, kiwi i niezwykłych krajobrazów, ojczyźnie Petera Jacksona Russella Crowe’a i Lorde, zapraszamy na kolejne spotkanie z serii „Kulturalne podróże dookoła świata”.

W poniedziałek, 21 listopada, o godz. 15.30 wybierzemy się na wycieczkę do przepięknej Nowej Zelandii – nie może Was zabraknąć!

uid_fe01cc20da34c8bc3fb432950ee6d9991458811715212_width_633_play_0_pos_0_gs_0_height_355

Relaksacja i joga śmiechu

Wyjątkowa okazja do skorzystania z treningu relaksacyjnego pod okiem pani psycholog Emilii Owoc.
Przyjdź, rozluźnij swoje ciało i oczyść myśli!

Zapraszamy w poniedziałek, 14 listopada, o godz. 15.30.

relaksacja2

 

Warsztaty rękodzieła – wieńce z siana

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszych warsztatów:

wianki  (5)
« 1 z 7 »
31 października o 15.30 zapraszamy seniorów i młodzież do udziału w zajęciach podczas których wykonywać będziemy piękne wieńce z siana, szyszek, orzechów i innych naturalnych ozdób – idealnie wpisujące się w jesienną aurę.
wianeksusz1

„Krzeszowickie dotknięcie historii”

W poniedziałek o godz. 15.30 zapraszamy seniorów i młodzież na spotkanie z niezwykłym gościem!

Stanisław Czesław Kurdziel publicysta, historyk literatury, teatrolog, emerytowany nauczyciel języka polskiego, opowie o historii naszego pięknego miasteczka, rodzinie Potockich, zabytkach, codzienności.

Z pewnością nie zabraknie też rozważań nad tym co obecnie dzieje się w Krzeszowicach oraz nad przyszłością naszej małej ojczyzny.

Serdecznie zapraszamy, warto przyjść i posłuchać! 🙂

Zdjęcie użytkownika Ośrodek integracji seniorów i młodzieży w Krzeszowicach.

 

 

Tańce dla Seniora!

W ramach zajęć gimnastycznych w naszym Ośrodku, 7 i 14 września choreoterapeutka Monika Dudek poprowadziła dla naszych beneficjentów zajęcia taneczno-ruchowe.
Każdy z uczestników mógł wsłuchać się w swoje ciało, zrelaksować, poddać kojącej mocy ruchu i muzyki.
Seniorzy poznali także kilka tańców – polskiego chodzonego, tańce litewskie, poloneza i inne.

tańce 14 (10)
« 1 z 31 »

Zapraszamy do gry w szachy! 🙂

zrzut-ekranu-2016-09-19-18-32-49

12 września zapraszamy na kulinarną ucztę! 🙂

Zrzut ekranu 2016-09-06 17.43.52

COTYGODNIOWE SPOTKANIA KOMPUTEROWE!

Serdecznie zapraszamy wszystkich seniorów chcących podszkolić się w obsłudze komputera w każdy wtorek o godz.15.00.

Podczas naszych spotkań skupimy się na podstawowych czynnościach takich jak tworzenie i pisanie dokumentów, obsługa poczty mailowej i korzystanie z przeglądarek internetowych.

Będzie można także skonsultować konkretne problemy z jakimi spotykają się Państwo podczas pracy na komputerze.

14238096_1079882605382722_3519697788693606101_n

Nowe godziny funkcjonowania Ośrodka

Szanowni Państwo,

informujemy, iż od września Ośrodek Integracji Seniorów i Młodzieży będzie czynny:

PONIEDZIAŁKI– w godz. 15.00-19.00

w tym od 18.00 spotkania z członkami Klubu Wspinaczkowego TRAWERS Krzeszowice

WTORKI – w godz. 15.00-19.00

w tym od 17.00 – zajęcia z robótek ręcznych

ŚRODY – 9.00-13.00

Gimnastyka dla Seniorów

Ponadto zapraszamy zawsze w godzinach funkcjonowania Ośrodka na kawę, herbatę. Można u nas poczytać aktualną prasę, porozmawiać, zapytać o problemy z komputerem lub telefonem.

W Pacanowie Kozy kują! 🙂

29 sierpnia, tuż przed zakończeniem wakacji i rozpoczęciem nowego roku szkolnego, beneficjenci naszego Ośrodka udali się na wycieczkę.

Nasz wyjazd składał się z dwóch części. Pierwsza z nich to wizyta w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie.29 sierpnia, tuż przed zakończeniem wakacji i rozpoczęciem nowego roku szkolnego, beneficjenci naszego Ośrodka udali się na wycieczkę.

W mieście Koziołka Matołka seniorzy i młodzież udali się w niezwykłą podróż, podczas której na swojej drodze spotkali bajkowe postacie z Polski i całej Europy. Historie Królewny Śnieżki, Bolka i Lolka, Kota Filemona czy Misia Uszatka okazały się być doskonale znane zarówno młodym jak i starszym uczestnikom wyjazdu, a interaktywne muzeum przysporzyło jednym i drugim wiele frajdy.

Kolejny punkt na naszej trasie to „miasto na siedmiu wzgórzach”, czyli przepiękny Sandomierz.
W mieście Ojca Mateusza podziwialiśmy przepiękną bazylikę, klimatyczne uliczki i kamienice. Nie zabrakło czasu na skosztowanie przepysznych pierogów i tradycyjnych lodów z sandomierskiego rynku.

Pogoda i dobre nastroje dopisywały, do Krzeszowic wróciliśmy dopiero wczesnym wieczorem. Pomimo zmęczenia nikt nie żałował tak aktywnie spędzonego czasu. :)

pacanow (27)
« 1 z 27 »
 

Karciane przedpołudnie w Ośrodku Integracji! 🙂

Jeśli szukasz partnera do brydża, chcesz nauczyć się kanasty, zagrać pana lub makao – dołącz do nas!

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w najbliższy poniedziałek od godziny 9.30 🙂

(Nie gramy na pieniądze, tylko dla dobrej zabawy! 😉 Mile widziane dodatkowe talie kart. )

 Seniorzy i młodzież nadal w drodze! 🙂

W ostatnim czasie Seniorzy i Młodzież z naszego Ośrodka „działali” bardziej stacjonarnie – odbyły się warsztaty taneczne z choreografką Moniką Dudek – prezes Fundacji „Kobieta w Regionie”, a także „Śniadanie mistrzów” podczas którego mieliśmy przyjemność degustować różnego rodzaju pyszności ze spiżarni naszych beneficjentów – pyszne dżemy, ogórki, papryczki i wiele innych. Teraz wracamy do wycieczek po naszej gminie.

Dziś podbijaliśmy Miękinie! Były wspólne śpiewy, ognisko, zwiedzanie dawnego kamieniołomu i okolic stawu.
Serdecznie dziękujemy pani Tosi i Milenie za przygotowanie pysznego poczęstunku!

Część grupy zdecydowała się wrócić do Krzeszowic pieszo – drogą Tęczyńską, podziwiając cudowną panoramę okolicznych wsi i piękne góry na horyzoncie.

miękinia (5)
fot. Jadwiga Godyń
« 1 z 5 »

Wakacyjnych wycieczek ciąg dalszy! 🙂

W miniony czwartek wybraliśmy się na wycieczkę do doliny Kluczwody. Pomimo tego, że trasa miejscami była dość wymagająca, nasi seniorzy i młodzież doskonale dali sobie radę z przejściem czarnym szlakiem. Podziwialiśmy piękną roślinność, ostańce wapienne, ruiny zamczyska.
Zarówno pogoda jak humory dopisały! 🙂

Natomiast w poniedziałek, 25 lipca, urządziliśmy w Karniowicach piknik! Cudowne widoki, urocze towarzystwo, piękny sad a w nim ognisko. Nie zabrakło pysznego poczęstunku a wspomnienia dawnych dziecięcych zabaw umilały szybko mijający czas.
Pogoda nam sprzyjała – dopiero po powrocie Krzeszowice przywitały nas deszczem.

Zapraszamy do zobaczenia kilku zdjęć z tych wyjazdów:

zelków (6)