Święto Matki Boskiej Zielnej.

ziele W tradycji ludowej, zioła i kwiaty na bukiet, zwany także zielem, zbierało się o poranku w dniu Święta Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, nazywanego na wsi Matką Boską Zielną.

Poświęcony bukiet suszyło się, a zioła z niego wykorzystywało przez cały rok – do leczenia ludzi, wspomagania zwierząt, okadzania domu i pól… Resztki ziela palono i wysypywano na pola, nie można go było wyrzucić.

W gminie Krzeszowice zwyczaj święcenia bukietów jest wciąż żywy, a panie z wielu kół gospodyń biorą od trzech lat udział w Cudownym Święcie Bukietów, organizowanym przez Instytut Dziedzictwa z Krakowa.

Warto przeczytać dodatek do gazet Wyborczej, poświęcony temu świętu…W konkursie Cudowna Moc Bukietów, w 2012 roku, wzięły też udział zaprzyjaźnione z fundacją Sylwia Kucharska, wraz z córka Serafiną (Gospodarstwo Agroturystyczne „Leśny Ogród” w Paczółtowicach), które wystąpiły w pięknych owocowo-ziołowych bukietach!
Zobacz zdjęcia w galerii.
ela.jpg

Mamy to szczęście, że w naszej gminie mieszka pani Elżbieta Augustynek, niezwykle skromna, ale bardzo mądra kobieta, żyjąca blisko natury i wiedząca wszystko o ziołach, kwiatach i zwyczajach, laureatka pierwszej edycji konkursu na najpiękniejszy bukiet. Przy tym chętnie dzieli się swoją wiedzą z każdym, kto jej ciekaw!Polecam serdecznie rozmowę z nią: